Nevhodná poloha při spánku může zhoršit zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Tělo pro své fungování potřebuje spánek. Nestačí ale jen dostatečně dlouhá doba spánku, důležitá je také jeho kvalita. Tu můžete ovlivnit i polohou při spánku.

Každý člověk upřednostňuje na spaní jednu polohu, jež je mu nejpohodlnější. Jednotlivé polohy jsou ale více či méně vhodné při různých zdravotních problémech. Jestliže trpíte nějakými zdravotními potížemi, přečtěte si, zda pro vás není nevhodná poloha, ve které spíte. Přestože se v noci na lůžku přemisťujete, může vám pomoci i upravení výchozí pozice, říká lékař Nick Villalobos.

Poloha plodu

Tato poloha bývá oblíbená mezi ženami, a to především při menstruačních bolestech. Kopíruje uložení plodu v děloze, to znamená, že se při ní leží na boku s pokrčenými koleny přitaženými až k hrudníku. Osoby, které v této pozici usínají nebo spí, mají potřebu cítit se bezpečně. Spánek v poloze plodu je ideální při chrápání nebo pálení žáhy. Ovšem může nerovnoměrně zatěžovat záda a krční páteř.

Pozice na boku

Spaní na boku je mezi lidmi velmi oblíbené. Pokrčené nohy a paže přináší uvolnění a pohodlí. Pro celkové zdraví je výhodnější spánek na levém boku, protože vlivem gravitace jsou podpořeny funkce vnitřních orgánů, trávení a pravidelné vyprazdňování. Leh na levém boku může zhoršovat reflux a s ním spojené pálení žáhy. Poloha na jakémkoliv boku zmírňuje chrápání a je vhodná při spánkové apnoi, avšak někomu může způsobovat přetížení a bolest zad.

Spaní na zádech

Poloha na zádech může mít více podob. Někteří lidé upřednostňují spaní s nataženýma nohama a rukama, jiní spí raději v pozici hvězdice, tedy s roztaženýma nohama a horními končetinami pokrčenými vedle hlavy. Jedná se o dobrou polohu pro uvolnění zad, krku i paží. Podporuje správné držení těla a snižuje výskyt bolesti hlavy. Oproti tomu je nejméně vhodná pro chrápající osoby.

Poloha na břiše

Spánek na břiše je podle různých studií údajně nejméně vhodnou polohou pro noční odpočinek. Příliš zatěžuje páteř, zhoršuje krevní oběh a dochází k nepřirozenému tlaku na vnitřní orgány. Zkuste se tedy této poloze raději vyhnout.

Fotografie: Depositphotos

Nejlepší spánková poloha

Jedna univerzální a nejvhodnější spánková poloha pro všechny neexistuje, každému člověku vyhovuje jiná. Pokud vám není příjemná poloha, ve které byste měli dle výše uvedených informací spát, nenuťte se do ní. Spánek pro vás musí být především časem odpočinku a pohodlí. Pokuste se v doporučené pozici alespoň usínat. Pro kvalitní spánek nezapomeňte na kvalitní matraci, případné vypodložení polštáři a také relaxaci a spánkovou hygienou před spaním.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]