Zcela jasné důvody, které kohokoliv odradí od spánku s kočkou v jedné posteli. Může být sebevíc čistotná, ale představuje vážné zdravotní riziko

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, proč byste neměli spát v jedné posteli s kočkou, i když je čistotná a považujete ji za právoplatného člena rodiny.

Existuje mnoho důvodů, proč se vyhnout spaní s kočkou v jedné posteli, a to i v případě, že je kočka oblíbená v rodině a je o ni dobře postaráno. I přes čistotu může být společné spaní s chlupatým mazlíčkem zdraví škodlivé. Mají řadu nemocí, které se snadno přenášejí na člověka. Pětina majitelů koček zaznamenala zhoršení svého zdravotního stavu v důsledku spaní s kočkou. Je to proto, že málokdo si spojuje neškodné zdřímnutí se špatným zdravotním stavem domácích zvířat, říká lékař Brian Krans.

Dejte raději své kočce zákaz vstupu do ložnice

Češi obecně milují domácí mazlíčky a kočky mají v tomto žebříčku oblíbenosti čestné prvenství. Málokterý dům je bez kočky, a lidé chovají v posledních desetiletích čím dál častěji kočky i v bytě. Kočky jsou považovány za právoplatné členy domácnosti a bývají bez problému vpouštěny do postele. Všichni milovníci koček potvrdí, že není nic příjemnějšího, než měkké vrnící klubíčko, které vás ještě zahřeje. Vezmeme-li však v úvahu zdravotní zvláštnosti koček, není to zcela v pořádku.

Fotografie: Freepik

Vsevolod Polockij, ředitel spánkových studií, upozorňuje, že zvířata nemohou spát celou noc. Probudí se, začnou se hýbat nebo skákat a pohyb nohou pod peřinou si spletou s myší. To člověka určitě probudí a způsobí fragmentaci spánku. Zdánlivě nepolapitelná porucha vede později k vážným onemocněním. Předpokládá se, že to může způsobit cukrovku, ischemickou chorobu srdeční, obezitu, hypertenzi a sníženou imunitu.

Proč má spaní s kočkou v jedné posteli vliv na vaše zdraví

Lékaři vysvětlují pravděpodobnou škodlivost spaní s kočkami z vědeckého hlediska. Tvrdí, že kočky, jakkoliv jsou čistotné, jsou přenašeči mnoha nejrůznější nemocí, jako například chlamydiemi, pásového oparu, salmonelózy, tuberkulózy, toxoplazmózy, meningitidy, zlatým stafylokokem a parazity. Nakazit se mohou i lidé s oslabeným imunitním systémem. V tomto stavu není schopen odolávat parazitům, takže se mohou nakazit děti i dospělí.

Fotografie: Freepik

Lékaři z kodaňské univerzitní nemocnice zjistili, že parazit Toxoplasma gondii má schopnost zvýšit riziko schizofrenie o 50 %, pokud se dostane do lidského těla. Kočičí nemoci se mohou přenášet při těsném kontaktu s lidmi: když se o ně otřou nebo je olíznou. Dotyk během spánku nelze kontrolovat spaním ve stejné posteli. Při dotyku zvířete rty nebo jen obličejem je velká šance, že se do něj dostane komplexní soubor jeho mikroflóry, který mu vyhovuje, a člověk onemocní.

Fotografie: Pexels

Zvířata, včetně koček, se rychle naučí, kde je jejich teritorium, a dobrovolně ho už neopustí. Jakmile je jednou necháte spát na posteli, bude obtížné je od ní odstavit. Rychle se totiž stanou majetnickými a budou se domnívat, že majitel spí v jejich teritoriu. Proto by zvíře mělo mít od počátku své vlastní místo k odpočinku, aby nikomu nepřekáželo. Ke všeobecné spokojenosti všech členů domácnosti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]