Slanina je zdravější, než se zdá! Nedejte na četné mýty a jezte ji pravidelně

Mnozí lidé se domnívají, že slanina je jídlo, které je obzvlášť tučné, a raději se mu vyhýbají. Právě velká vrstva tuku, který tato potravina obsahuje odrazuje velký počet strávníků. Naši dědečkové a babičky však slaninu jedli pravidelně s chlebem a cibulí a dožili se v mnoha případech vysokého věku a po konzumaci tohoto tučného masa se jim nic hrozného nestalo.

Zařaďte slaninu do svého jídelníčku a zlepšíte si cholesterol!

I přesto, že slanina obsahuje velké množství tuku a svými kaloriemi předčí kdejakou nezdravou potravinu, můžeme o ní tvrdit, že je v podstatě zdravá. Vědci to tvrdí teprve nyní, ale jak již bylo zmíněno, i bez vědců to věděli už dávno naši prarodiče. Tuk ve slanině je blahodárný pro naše tělo, a proč?

  • tuk ve slanině obsahuje takzvané esenciální mastné kyseliny, mezi které se řadí kyselina linolová a kyselina arachidonová (tyto látky si naše tělo neumí vytvořit, a proto je vhodné je doplnit pomocí stravy)
  • výše uvedené esenciální mastné kyseliny působí pozitivně na naše cévy a podporují jejich elasticitu
  • tyto látky podporují rovněž činnost mozku

Lékaři však doporučují jíst tučnou slaninu v přiměřeném množství. Jak se říká, všeho moc škodí, a to platí i u konzumace slaniny. Doporučená denní dávka esenciálních mastných kyselin se pohybuje mezi 10 až 30 gramy.

Jakou slaninu zvolit?

Na trhu se objevuje mnoho různých druhů uzenin, a tak je to i se slaninou. Jak si tedy správně vybrat? Určitě se soustřeďte na barvu masa. Mělo by být světle růžové. Pokud u potraviny zaznamenáte jinou barvu, například do šeda, maso nekupujte. Podléhá již nejspíš zkáze. Dobré je mít možnost zjistit, jak slanina voní. Podle aroma totiž také zjistíte, zda je potravina čerstvá.

Jestliže budete kupovat vakuovanou slaninu, vždy si ověřte datum spotřeby. Neméně důležitá je i chuť. Nejlépe je zavítat do řeznictví, kde vám prodejce dá i ochutnat. Při ochutnávání se soustřeďte na konzistenci masa a tuku, ten by neměl být v zásadě hořký a příliš mazlavý.

Jak si slaninu připravit?

Pokud jste natrefili na skvělou slaninu, která vám chutná, pak gratulujeme. Je na čase si z ní vytvořit nějakou dobrotu! Můžete například vyzkoušet jeden z našich tipů. Co si připravit? Asi 1 kilo slaniny, 200 gramů soli, 20 gramů pepře, pár stroužků česneku. Slaninu poté nakrájejte na plátky silné asi 4 až 5 cm a vložte do mísy, do které pak nasypte sůl a pepř. Posléze nakrájejte česnek na plátky a také přidejte ke směsi koření a masa.

Vše řádně promíchejte a nechte uležet v lednici nejlépe do druhého dne. Vhodné je směs dát do nějaké uzavíratelné nádoby, nebo ji můžete i zamrazit. Pochutnávat si na nakládané slanině v česneku můžete s čerstvým chlebem, nakládanými okurkami, cibulkami a dobrým pivem. Výsledek je opravdu vynikající!

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]