Skryté účinky éterických olejů při léčbě a potlačování projevů artritidy. Ulevte si jednoduchým způsobem

Fotografie: Getty Images

Esenciální oleje mohou být vhodným pomocníkem nejen při rýmě, ale také v boji proti artritidě. A to především díky protizánětlivé vlastnosti správného éterického oleje. Zánět se úzce pojí s tímto bolestivým onemocněním, proto si mnoho lidí vybírá právě éterické oleje, které se stanou podpůrnou léčbou proti artritidě,  nemají žádné vedlejší účinky a jsou přírodní.

Díky rostoucí popularitě aromaterapie, se staly éterické oleje velmi uznávanými e efektivními produkty. Jak je již známo, v aromaterapii jsou oleje využívané pro relaxaci, úlevu od každodenního stresu a celkového zklidnění mysli.

Esenciální oleje lze použít i při jiných příležitostech, například pro masáže a akupunktury. Dokonce existují i studie, které se zaměřují na obsáhlé výhody éterických olejů při léčbě a zmírnění příznaků různých nemocí. Studie prováděná v roce 2010 zjistila, že éterický olej při pravidelném používání zabrání tvorbě otoků a zmírní bolesti při vzniklém zánětu.

Emoční zdraví

Na éterické oleje nedá dopustit mnoho z nás, a to nejen díky účinkům pro zmírnění bolestí kloubů, ale také pro uklidnění mysli a zlepšení celkového emočního zdraví. Například takový levandulový olej navodí klidnou mysl a zmírní úzkost. Na druhou stranu existují studie, které zkoumaly vanilkový éterický olej a dospěly ke kladnému závěru, že i vanilkový olej snižuje stresové napětí.

Jak lze využít éterický olej na zmírnění artritidy

Před použitím éterického oleje je potřeba si uvědomit, že pokud olej má přijít na kůži, musí být v každém případě ředěný s vodou. Pokud jej nenaředíte, olej může pokožku velmi podráždit, protože  je vysoce silný, tedy koncentrovaný. Mezi základní oleje patří: kokosový, jojobový a olivový olej. Tyto oleje lze ředit.

Jak použít

Když smícháte 30 ml základního oleje společně s dvanácti kapkami éterického oleje, vznikne bezpečný alternativní lék pro bolavé klouby. I když oleje naředíte nejprve tento naředěný produkt vyzkoušejte na kousíčku kůži. Nejlépe však na zápěstí, kde je kůže citlivá. Místo potřete olejem a počkejte alespoň 24 hodin. Do této doby by se měly objevit možné reakce. Pokud žádné reakce nejsou, bez potíží směs použijte dále. Níže jsme pro vás připravili několik olejů, které jsou pro léčbu či zmírnění příznaku ty nejideálnější.

Citrusový esenciální olej

Milujete chuť i vůni pomerančů? Užijte si ji i ve formě oleje. Tato vůně bude přímo dokonalá pro stimulací smyslů a dodání energie. Pokud si ji nakapete do aromalampy a použijete jej v kanceláři, mnohonásobně se zvýší vaše produktivita. Navíc podporuje léčbu zánětu v těle.

Zázvorový olej

Tento vysoce aromatický kořen lze sehnat i ve formě éterického oleje. Samotný závor, ale i olej z něj, poskytuje mnoho zdravotních výhod, které lze natírat na kůži. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které způsobí uvolnění bolesti svalů a křečím. Například taková artritida způsobená zánětem, bude vhodná pro použití zázvorového oleje.

Rozmarýnový olej

Rozmarýn je bylinka, která má také velmi široké využití – v léčitelství, kosmetice, farmacii i na talíři. Její analgetické účinky mohou pomoci zmírnit artritidu. Vůně zase může poskytnout psychické uvolnění. Nedoporučujeme rozmarýnový olej používat v těhotenství.

Heřmánkový olej

Heřmánek je oblíbený jak u dětí, tak i dospělých. Jeho lahodná chuť zachutná každému. Lze jej tedy využít i ve formě éterického oleje, který dokáže zlepšit spánek, uleví od bolesti a působí protizánětlivě. Olej lze použít tak, že jej společně s jiným olejem namažete přímo na postižené místo.

Další oleje působící proti zánětu:

  • bazalkový
  • eukalyptový
  • Tea tree
  • březový
  • z kajenského pepře
  • mátový

Recept na smíchání éterických olejů proti artritidě

Tento recept pomůže léčit zánět v kloubech postižených artritidou. Budete potřebovat:

  • Základní olej 1 lžíce
  • Máta peprná 5 kapek
  • Zázvorový olej 5 kapek
  • Eukalyptový olej 5 kapek

Veškeré suroviny pouze smíchejte dohromady a natřete na postižené místo.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]