Škodlivé návyky, které pomalu vedou k poškození ledvin. Pozor na sůl, cukr i kofein. Nehazardujte zbytečně se svým zdravím

Fotografie: Freepik

Ledviny v našem těle zastávají důležitou funkci. Proto je vhodné odstranit některé návyky z našeho života, které vedou k jejich poškození, říká lékař Minesh Khatri.

Ledviny patří mezi nejdůležitější orgány uvnitř našeho těla. Zastanou mnohem více práce, než si vůbec myslíme. Jejich hlavní funkcí je filtrace krve, detoxikace, vstřebávání nezbytných minerálů, produkce moči a hormonů a také neutralizace kyselin. Proto bychom se o ně měli svědomitě starat a zbavit se následujících návyků, které vedou k jejich poškození.

Nedostatek vody a příliš mnoho soli

Jak už jsme uvedli, ledviny filtrují krev a eliminují toxiny a škodlivé látky z těla. Pokud tedy nedodržujete dostatečný pitný režim, budete chronicky dehydratovaní, tudíž se ve vašem těle nahromadí odpad a toxické látky, což vede k jedinému – k poškození ledvin. Vypijete-li jednu, možná dvě sklenice vody denně, zvyšte svůj příjem tekutin. Naopak je třeba omezit sůl ve stravě. Denní konzumace příliš velkého množství soli vede k vysokému krevnímu tlaku, který je velkou zátěží pro ledviny. Obecně se nedoporučuje více než 5 gramů soli denně.

Fotografie: Freepik

Časté potlačování močení

Potřebujete si zajít na toaletu, ale ještě chcete dopsat a poslat e-mail? Letíte na záchod na poslední chvíli, protože jste chtěli dočíst kapitolu? To není dobře. Jakmile cítíte nutkání k močení, zajděte si na toaletu.

Pokud totiž často zadržujete moč, vyvíjíte tlak na ledviny a v konečném důsledku si můžete způsobit selhání ledvin, inkontinenci, vznik ledvinových kamenů nebo jiná onemocnění ledvin.

Fotografie: Freepik

Příliš mnoho cukru

Stejně jako u soli, i u cukru je nadměrná konzumace škodlivá pro ledviny. Bylo vědecky dokázáno, že lidé, kteří pijí více než 2 slazené nápoje denně, skončí s bílkovinami v moči, což je první známka špatné funkce ledvin. Eliminujte ve svém jídelníčku cukr a zvyšte příjem vitamínů a minerálů.

Fotografie: Freepik

Pití alkoholu a kofeinových nápojů

Je těžké být úplným abstinentem a pokud nemáte vyloženě problém s pitím, není nutné, abyste ho ze svého života zcela vyřadili. Ale buďte opatrní s jeho množstvím. Pamatujte, že alkohol je pořád toxin, takže jeho nadměrné užívání vede k únavě ledvin a dalším poškozením. Pozor také na kofeinové nápoje. Stejně jako sůl, i kofein zvyšuje krevní tlak, což má neblahé účinky na ledviny.

Zdroj: WebMD