Lékaři varují před potravinami, které vážně ohrožují zdraví ledvin. Raději se jim vyhněte obloukem

Fotografie: Unsplash

Ledviny jsou pro naše celkové zdraví nezbytným orgánem. Filtrují odpad z krve a odesílají ho do močového měchýře, odkud se společně s močí dostává z těla pryč.

Na základě odhadů lékařů má skoro jeden milion lidí v České republice problémy s funkčností svých ledvin. Část lidí má problémy začínající a mírné, ale mnoho lidí se potýká se závažnými dysfunkcemi, které mohou být život ohrožující. Jakmile jednou dojde ke snížené funkci ledvin, je velmi důležité upravit životní styl, jinak hrozí nejen samotné selhání ledvin, ale také poškození dalších životně důležitých orgánů. Pro dokonalou regeneraci ledvin je nutné vynechat či omezit některé potraviny, jiné by naopak neměly v našem jídelníčku chybět, říká lékařka Amy Richter.

Sůl dobře prodává

Nefrologové varují, že protizánětlivé léky a potraviny s vysokým obsahem soli jsou pro ledviny velmi škodlivé a jejich nadměrná spotřeba může způsobit nevratné poškození ledvin. Suceavský nefrolog Mihai Ardeleanu uvedl, že především potraviny s vysokým obsahem soli, jako jsou například nakládané okurky, poškozují ledviny. „Nakládané okurky, masové konzervy obsahující hodně soli a obecně vše, co způsobuje zadržování soli a vody v těle,“ řekl lékař.

Fotografie: Pixabay

Myslíte si, že nám výrobci potravin nemohou vědomě škodit? Vězte, že se jím přidávání soli do výrobků velmi vyplatí. Češi jsou na slanou chuť zvyklí již od dětství a nejen po vzoru dospělých si užívají slané pochutiny, jako tolik oblíbené bramborové chipsy, tyčinky, uzeniny a nejrůznější druhy fastfoodu, zatímco potraviny, které jsou spíše neslané tak na dračku nejdou. Chuťové pohárky jsou totiž již zvyklé na jinou chuť, proto jim neslané potraviny nechutnají.

Fotografie: Pexels

V potravinářském průmyslu je právě sůl zásadním konzervačním prostředkem (masové konzervy, zelenina v nálevu a další) a navíc velmi významně ovlivňuje vzhled a texturu výrobků. Tím, že sůl váže vodu, zvyšuje soudržnost produktů (uzeniny a sýry se pak krásně krájejí na jemné plátky a nedrobí se), ovlivňuje vlastnosti lepku (zvyšuje lepivost těsta), jako součást dusitanových směsí v masných produktech pomáhá udržovat barvu (třeba lákavou růžovou u šunky).

Čemu se vyhnout a co si dopřát

Nevhodnými potravinami pro zdraví ledvin jsou solená a kořeněná jídla, sójová omáčka a jiná dochucovadla, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zejména červené maso, protože obsahuje hodně kyseliny močové. Dále smažená a pečená jídla, bílá mouka, bílý cukr, káva, černý čaj, kakao, čokoláda, alkohol, cigarety, potraviny s velkým obsahem kyseliny šťavelové, například špenát a reveň

Fotografie: Pexels

Do jídelníčku byste naopak měli určitě zařadit kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny, vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy, celerovou a petrželovou nať, mladé listy pampelišky a kopřivy, důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čisté neperlivé vody.

Zdroj: Healthline