Přestaňte okamžitě dělat každodenní návyky, které pomalu, ale jistě ničí vaše ledviny

Fotografie: Freepik

Každý den můžeme být blíže k selhání ledvin kvůli našim špatným zlozvykům. Eliminujte ve svém životě některé návyky a zachraňte jeden z nejdůležitějších orgánů v těle.

Pečovat o své tělo bychom měli nejen z důvodu uspokojivého vzhledu, ale především kvůli našemu zdraví. Vnitřní orgány odvádějí tvrdou práci a zpravidla si ani nemusíme všimnout, že je s nimi něco v nepořádku, dokud nepřijde chvíle, kdy je situace velmi vážná. Například ledviny dokážou odvádět svou funkci i za výrazného poškození, ale jednoho dne mohou svou práci dokonat. Starejte se o ně především tím, že jim přestanete ubližovat svými špatnými návyky, radí lékařka Minesh Khatri.

Nedostatečný pitný režim a špatný jídelníček

Vypijete-li jednu sklenici čisté vody za den, výrazně ubližujete svým ledvinám. Je pochopitelné, že během každodenního režimu nemusíte mít příliš žízeň, ale musíte pít, i když necítíte potřebu. Hlavní funkcí ledvin je filtrování metabolického odpadu z našeho systému a uvedení červených krvinek do rovnováhy. K tomu jim nejlépe pomůže dostatečná hydratace.

Fotografie: Unsplash

Správný jídelníček je důležitý pro funkci celého organismu. Pokud však vaše strava obsahuje nadměrné množství bílkovin a také soli, vystavujete své ledviny poškození. Příliš mnoho bílkovin zvyšuje metabolický stres a sodík zase vyvíjí tlak na ledviny.

Zadržujete moč v močovém měchýři

Potřebujete si nutně odskočit, ale jste zrovna uprostřed porady nebo potřebujete ještě dopsat jeden e-mail? Vždy a za jakýchkoli okolností upřednostněte nutkání k močení před zadržováním. Pokud budete dlouho vyčkávat, může dojít k vážným komplikacím, jako je zvýšený tlak v ledvinách, jinak známý jako hydronefróza. V některých případech může dojít až k selhání ledvin.

Fotografie: Unsplash

Nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu

Nemusíte se ve svém životě vzdát alkoholu, ale zde zvláště platí heslo „všeho s mírou“. Nezřízené pití může způsobit výrazné poškození ledvin. Pamatujte, že alkohol je toxin, jehož zvýšené množství v těle přetěžuje nejen játra, ale i ledviny. Dochází totiž k usazování kyseliny močové v ledvinových trubicích a nastává jejich ucpání. Kromě toho alkohol způsobuje dehydrataci, a jak už víme, ke zdraví ledvin je potřeba pít dostatečné množství čisté vody, aby bylo tělo hydratováno.

Fotografie: Unsplash

Konzumace potravin a nápojů, které obsahují vysoké množství kofeinu, jako je čokoláda, káva nebo některé dobře známé nealkoholické limonády, může vést k vysokému krevnímu tlaku, což vyvíjí tlak také na ledviny. Vystavujete se tak riziku selhání ledvin v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]