Mrtvice, infarkt a srdeční zástava: Kritická onemocnění se liší v příznacích i průběhu

srdce infarkt
Fotografie: Freepik

Srdeční infarkt, zástava srdce a mozková mrtvice jsou nebezpečné nemoci, které mohou mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud je rozpoznáte, volejte záchranku.

Mozková mrtvice, srdeční infarkt a srdeční zástava jsou akutní zdravotní stavy, které mohou v případě pozdní nebo nesprávné léčby ohrozit váš život. Je proto velmi důležité, abyste byli schopni správně určit příznaky těchto nepříjemných problémů a v případě jejich rozpoznání si co nejdříve přivolali záchrannou pomoc, říká doktorka Elaine K. Luo. Zachránit vás mohou dokonce i vteřiny.

Stavy, které souvisí s cévním systémem

Společným prvkem těchto nebezpečných onemocnění je skutečnost, že se objevují náhle a vyžadují okamžitou lékařskou péči. Stejně tak tyto tři stavy souvisí zpravidla s cévním systémem a mohou být způsobeny podobnými rizikovými faktory, jako je především vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, časté kouření a obezita. Níže se můžete podívat na to, jaké příznaky mohou způsobovat a o jaký problém se vlastně jedná.

Mozková mrtvice (Cévní mozková příhoda)

Mozková mrtvice je akutní onemocnění mozku, které vzniká v důsledku přerušení přívodu krve do mozku, a to obvykle kvůli sraženině nebo krvácení do mozku. Tyto nebezpečné příčiny mohou vést k postižení motorických dovedností, řeči nebo vnímání – mezi příznaky tohoto problému proto patří ztráta citlivosti nebo pohybu na jedné straně těla, silná bolest hlavy, zmatenost, problémy s mluvením nebo porozuměním, náhlá ztráta rovnováhy či koordinace a dvojité vidění.

Srdeční infarkt (Infarkt myokardu)

Srdeční infarkt je onemocnění srdce způsobené nedostatečným přívodem krve obohacené kyslíkem do všech částí tohoto důležitého svalu. Pokud k tomuto stavu dojde, můžete se potýkat s řadou nepříjemných příznaků. Mezi ty nejčastější patří především silná bolest na hrudi, která může vyzařovat do paže, krku, čelisti nebo břicha, dušnost, pocit tíhy na hrudi, zvracení, pocení a úzkost.

Ucpané tepny bijí na poplach pomocí častých příznaků, které zahrnují i pocení a bolesti

plicní edém
Fotografie: Freepik

Zástava srdce

Srdeční zástava je naléhavý zdravotní stav, při kterém srdce přestane pumpovat krev. To může být způsobeno různými faktory (včetně srdečního infarktu), a pokud problém není okamžitě léčen, může mít drastické následky na lidské zdraví, včetně samotné smrti. Mezi nejčastější příznaky tohoto stavu patří náhlá ztráta vědomí, zástava dýchání, nepravidelný nebo žádný pulz, modré či šedé zbarvení kůže, ztráta reflexů a neschopnost reagovat na podněty.

Zdroj: Healthline, British Heart Foundation

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]