Rozcvička, čerstvý vzduch, sklenka vody a potraviny vás ráno nastartují

Patrně znáte pocit, když se ráno probudíte a chodíte jako mátohy. Někdo si dá hned kafe, aby se probral a mohl začít fungovat. Ranní kafe není určitě špatná věc, ale rozhodně by nemělo být jediné, co člověk do sebe vpraví.

Kafe bezesporu dokáže nabudit, ale je potřeba dodat tělu palivo – nabít se energií, abychom mohli fungovat během dopoledne, než dobijeme energii opět obědem. V dnešním článku se zaměříme na to, jak se ráno ideálně nastartovat. Prim hrají nejen potraviny, ale i další drobnosti.

Čerstvý vzduch

Dřív než postavíte vodu na kafe, otevřete okno a vyvětrejte. Příval čerstvého vzduchu vás probere a věřte, že si nakonec možná místo kafe zalijete vodu na čaj.

Protažení těla

Ráno je tělo po celonoční výpravě do světa snů dost zničené, proto je ideální malý strečink. Nikdo po vás nečeká sportovní výkony. Stačí protáhnout nohy, ruce, záda a krk. Zvolte protahovací cviky a obětujte tomu 5 až 10 minut ze svého času. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Sklenice čisté vody

Nic nedokáže probrat tělo tak, jako sklenice čisté vody. Ta by měla mít pokojovou teplotu. Ne studenou a ne příliš teplou, aby vás neprohnalo. Ideálně, když si večer naplníte sklenici vodou a první co ráno uděláte je, že ji vypijete.

Potraviny s energií

Na snídani si dopřejte potraviny, které dodají tělu vše potřebné a především pak energii. Mohou to být ovesné vločky, rýžová kaše s oříšky, míchaná vejce, celozrnný chléb s pomazánkou z avokáda a plátek šunky.

Na co nezapomínat?

Ráno nezapomeňte posnídat takové jídlo, které obsahuje: bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály, vlákninu, zdravé tuky. Pro představu přidáváme seznam vhodných potravin:

  • Bílkoviny – vejce, šunka, tofu, jogurt, tvaroh, kefír, quinoa, protein v prášku…
  • Sacharidy – ovoce, ovesné vločky, rýže, quinoa, cereálie, protein v prášku…
  • Zdravé tuky – avokádo, semínka, ořechy (ořechové máslo), vejce, jogurt…
  • Vláknina, vitamíny a minerály – ovoce a zelenina, celozrnné pečivo…

Věříme, že si dokážete poradit a potraviny mezi sebou kombinovat. Přesto uvádíme ještě pár příkladů, co dobrého si dát na snídani:

  • Míchaná vejce, zeleninu, celozrnné pečivo
  • Avokádovou pomazánku, pečivo, volské oko, zeleninu
  • Kaši z ovesných vloček, uprostřed kopeček tvarohu, sypanou kakaem, skořicí, semínky + libovolné ovoce
  • Rýžovou kaši smíchanou s jogurtem a ovoce
  • Tvarohovou pomazánku, pečivo, šunku, zeleninu
  • Smoothie: špenát, banán, mandlové mléko, lžíce ořechového másla, lžíce ovesných vloček, lžíce proteinu (chuť si zvolte sami), kakao

Obrázek: pixabay.com