Rakovina tlustého střeva a konečníku každoročně ohrožuje tisíce Čechů. Rozpoznejte její příznaky včas

Fotografie: Freepik

Kolorektální karcinom nebo rakovina tlustého střeva je jedním z nejčastějších a také nejnebezpečnějších typů onkologických onemocnění. Tímto onemocněním sice trpí hlavně lidé starší 50 let, ale časné příznaky v každém věku není dobré přehlížet. Ba naopak je vhodné vyhledat specialisty, kteří posoudí jejich závažnost. Jaké jsou prvotní příznaky tohoto závažného onemocnění?

Kolorektální karcinom

Ročně onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku 600 tisíc lidí na celém světě, v České republice se to týká asi 8 tisíc pacientů, přičemž povětšinou lidí seniorského věku. Pouze 2 % případů připadá na lidi mladších 40 let. Problematické je však stanovení diagnózy, i proto není detekováno vůbec asi 30 % ani v pozdějších stádiích vývoje, proto lékaři doporučují pravidelné kolonoskopické prohlídky pro lidi straších 50 let.

Kromě toho je ale nutné sledovat pravidelně svůj zdravotní stav a věnovat pozornost některým netypickým příznakům a po jejich výskytu okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Závratě a tělesná slabost

Provázejí vás neustálé pocity únavy a ochablého těla? Trpíte závratěmi? V případě, že nejen trpíte těmito symptomy, ale dokonce příznaky zesilují, měli byste navštívit svého praktického lékaře.

V souvislosti s rakovinou tlustého střeva dochází k nepozorovanému krvácení střev, čímž klesá hladina hemoglobinu. I to může být důvod dlouhotrvající slabosti, častých únav nebo přímo závratí.

Dušnost a zhoršené dýchání

Kromě slabosti, kterou provází latentní krvácení, je dalším symptomem tohoto jevu a taktéž jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva dušnost. Zhoršené dýchání je zapříčiněno nedostatkem kyslíku, protože tělo se snaží obnovit hladinu v krvi přidáváním plazmy. Tato obranná reakce způsobí ale nedostatek kyslíku a jím zhoršené dýchání.

Změny ve stolici

Varovným signálem je krev ve stolici. Při jejím objevení byste neměli na nic čekat a okamžitě vyhledat lékaře. Pozornost ale věnujte také dalším změnám, které se mohou týkat struktury nebo průměru stolice.

Její ztenčení oproti normálu může totiž též znamenat rozvíjející se rakovinné onemocnění, protože polypy na stěnách střev nabývají na objemu a zamezují průchodnost stolice skrze střevo. Vlivem toho se může změnit tvar nebo četnost a při odhalení tohoto jevu je vhodné kontaktovat odborníka.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]