Prostý pohled do zrcadla prozradí mnohé o celkovém zdraví. Některé nemoci odhalí dříve než vyšetření u lékaře

Fotografie: Depositphotos

Z obličeje můžete vyčíst mnohem více než jen to, zda jste spali dobře, nebo špatně. Změny ve tváři mohou prozradit, s jakými zdravotními problémy se vaše tělo potýká.

Někdy pohled do své tváře v zrcadle vydá za více než tisíc slov. Váš obličej vám říká, co se děje ve vašem těle. Někdy odhalí víc, než si dokážete představit. Bližší pohled vám může pomoci porozumět zdravotním problémům, kterým čelíte, aniž byste o tom vůbec tušili, říká lékařka Cynthia Cobb.

Tmavé kruhy a váčky pod očima

Tmavé kruhy pod očima jsou často dědičné a nedá se s nimi příliš něco dělat. Ale pokud se u vás objevily teprve nedávno, měli byste okamžitě najít příčinu. Mezi ty nejčastější patří nedostatek spánku, kouření, hormonální změny, alergie, nadměrná konzumace alkoholu, kávy a slaných jídel. Pokud se vám podaří zbavit se hlavního důvodu, zbavíte se tmavých kruhů a váčků pod očima na dlouhou dobu. Na dočasné ošetření poslouží studený obklad a dobrý korektor.

Fotografie: Depositphotos

Červený nos v důsledku rozšíření krevních cév

Červený nos znamená změny teploty, alergie, emoční stres nebo rýmu. Ovšem v každém případě bude zarudnutí dočasné, pokud odstraníte příčinu. Pokud je však váš nos červený stále, věnujte pozornost stavu svých cév, zkontrolujte životosprávu a pro konkrétní diagnózu navštivte svého lékaře.

Nažloutlý obličej i oči

Nažloutlý obličej i oči nastanou, když se v těle nahromadí příliš mnoho škodlivých látek a toxinů. U dospělých může žloutenka znamenat vážnější problémy, včetně nadměrného užívání alkoholu. Je třeba zkontrolovat játra, žlučník a slinivku a vyloučit virové infekce, jako je hepatitida a mononukleóza.

Zvýšený výskyt mateřských znamének

Položte si pár otázek. Jsou hranice mateřských znamének různorodé a rozpité? Je barva nerovnoměrná? Jsou větší než velikost hrášku? Změnila se nějak za posledních pár týdnů? Pokud je jedna z vašich odpovědí ano, poraďte se se svým lékařem. Snažte se vyhýbat dlouhodobému pobytu na slunci a nezapomeňte používat krémy s UV filtrem.

Motýlí vyrážka na obličeji

Drobnou vyrážku na obličeji může způsobit nevhodná kosmetika, alergie, změna klimatu nebo nadměrná konzumace sladkostí. Když odstraníte spouštěče, vyrážka zmizí. Pokud ale vyrážka postihuje obě tváře a připomíná motýla, může signalizovat lupus. Mezi další příznaky lupusu patří horečka a bolest.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]