Zkušená zdravotní sestra prozradila, proč pacienti před smrtí vydávají takzvaný „smrtelný chrapot“

Fotografie: Depositphotos

Většina pacientů těsně před smrtí vydává děsivé zvuky. Zdravotní lékařka nyní vysvětlila, co ve skutečně znamenají a proč se jich nebát.

Smrt je sice pochmurné téma, ale jednoho dne potká naprosto každého. Mnozí se jí obávají, zatímco jiní ji považují jako bod, kdy konečně dosáhnout zasloužené úlevy. To nejděsivější na celém tom procesu je však dle serveru DailyMail takzvaný „smrtelný chrapot“, který vydává většina pacientů těsně předtím, než opustí světlo tohoto světa. Pracovnice hospicu prozradila, co tento příznak ve skutečnosti znamená a proč byste se ho lidé neměli obávat.

Smrtelný chrapot a co ve skutečnosti znamená

Většina pacientů vydává těsně před smrtí zvuky připomínající silný chrapot, lapání po dechu nebo jako by se jim v krku zasekl hlen. Ačkoli to může vypadat děsivě a bolestivě, ve většině případů je to dle zdravotní sestry Julie McFadden úplně naopak. „Pacienti, kteří tento příznak zažívají, nepociťují žádnou bolest. Na vině je totiž pouze vzduch, který prochází tekutinou, která se hromadí v ústech když člověk umírá. To se totiž děje i normálně, jen kvůli oslabenému organismu není tělo schopné sliny odvádět tam, kam jsou potřeba,“ uvedla na svém tiktokovém účtu.

@hospicenursejulie Educational purposes only. #nothingtofear #hospicenursejulie #hospice #education #medicaltiktok #caregiversoftiktok ♬ original sound – 💕 Hospice nurse Julie 💕

Normálně tedy tělo produkuje sliny v ústech, které pomáhají trávit potravu a posílat vše do trávicího traktu, vysvětluje Healthline. Následně mozek vyšle podvědomě signál, abyste tuto tekutinu spolkli a problém je vyřešen. U umírajících jedinců tomu však není, protože jejich organismus již nedokáže fungovat na sto procent. Tyto sliny pak zůstávají v ústech, přičemž vzduch z posledních výdechů se je snaží prorážet.

Při ultrazvukovém vyšetření lékaři mysleli, že se přístroj pokazil. Něco takového viděli poprvé v životě

Někteří traumatizující zvuk nemohou dostat z hlavy

V důsledku pak vzniká smrtelný chrapot, který může být pro rodinu umírajícího člověka traumatizující. Někteří přiznávají, že když to slyšeli poprvé, mysleli si, že už se nikdy vzpomínky na tak strašlivý zvuk nezbaví. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali o muži, který prožil klinickou smrt. Jeho zajímavý příběh potvrdil dlouholeté obavy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]