Problémy se zápachem z úst pomůže vyřešit citron

Zkažený dech si nikdo z nás nepřeje. Dokáže zcela pokazit jakékoliv společenské setkání. Z průzkumů vyplynulo, že každý třetí bojuje s problémy se zkaženým dechem. Co ho ale způsobuje? Dá se proti němu bojovat? Odpovědi najdete v tomto článku.

Nejčastěji špatný dech způsobuje kouření cigaret. Tabák se smísí se slinami, a navíc může způsobit zánět dásní. Odtud vzniká zápach z úst. Dalším faktorem je jídlo. Během žvýkání se vám mohou částečky jídla zatoulat mezi zuby. Tím se zvýší počet bakterií v ústech, které způsobí zápach. Ten můžou zpustit také trávicí problémy, kdy se zvyšuje kyselost v žaludku a vy máte pocit, že se jídlo „vrací“ zpět nahoru.

Pozor na dentální hygienu

Tento bod je asi všem jasný. Už od dětství nám všem rodiče říkali, abychom si pravidelně čistili zuby. To odkazuje na již zmíněné problémy se zbytky jídel mezi zuby. Je potřeba se veškerých zbytků zbavit. Toho docílíte tím, že si budete

  • čistit zuby po každém jídle
  • používat dentální nit

Pokud budete dentální hygienu zanedbávat, bakterie se budou nekontrolovatelně množit. Vám pak bude nejen zapáchat z úst, ale riskujete i nepříjemné a bolestivé záněty dutiny ústní. Zápach může vznikat také z důvodu sucha v ústech. I to má za následek hromadění bakterií a následný zápach. Sliny totiž pomáhají ústa udržovat čistá.

Problém mohou způsobit také některé léky. Zmenšují slinění, a to má opět za následek multiplikaci bakterií v ústech. Zápach může vzniknout také během onemocnění a zánětů v ústech, krku či nose.
I povlak na mandlích, který se objeví například při angíně, přispívá k nepříjemnému zápachu. To samé rýma a všechny možné další potíže spojené s nosohltanem, které ho zahltí bakteriemi.

Zbavte se zápachu díky citronu

Umíchejte si tento přírodní elixír, který odstraní zápach z úst. Citron omyjte a vymačkejte. Nastrouhejte kůru a vmíchejte do šťávy. Přidejte hrnek vody a vše smíchejte dohromady. Pokud chcete snížit kyselost, přidejte lžičku či dvě medu. Pro svěží dech pijte alespoň jednou denně v jakoukoliv dobu. Proč citron? Je v něm plno antioxidantů a vitamínu C. Pomůže vám v boji proti bakteriím v ústech.

Bakterie jsou totiž hlavním důvodem, proč vůbec dech začne zapáchat. Studie prokázaly, že citron dokáže proti bakteriím efektivně bojovat. Nejen, že patogeny ničí, ale posiluje vaši celkovou imunitu, a tak dokáže působit i preventivně. Navíc zkažený dech je způsobený vysycháním v ústech. A i proti tomu citron bojuje. Podporuje totiž tvorbu slin.

Co víc můžete udělat pro svěží dech? Kromě pití citronu čistěte zuby po každém jídle a nezapomeňte jemně vyčistit i povrch jazyka. Používejte zubní nit a pravidelně vyplachujte ústní vodou. Zůstaňte hydratovaní! Dodržujte pitný režim a vyhnete se vyschlé dutině. Nepřehánějte to s cibulí a česnekem. Vyhýbejte se alkoholu a tabáku.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]