Netypický odstín moči může prozradit zdravotní problém

Jak se ujistit, že je s vaším zdravým vše v pořádku? Odstín moči může prozradit, že se s vaším tělem děje něco, co není zcela v pořádku. Při optimální hydrataci má moč světle žlutou barvu a ta je považována za ideální. Tak poznáte, že jste zdraví jako řípa. Kolik tekutin bychom však měli denně vypít, abychom se udrželi hydratovaní? To je velmi individuální, ale doporučuje se množství okolo 2 – 2,5 litru tekutin.

Pokud má vaše moč barvu nezvyklou nebo až příliš tmavou či světlou barvu, je na místě zpozornět a hledat příčinu.

Oranžová

Stejně jako se vaše pokožka může zbarvit do oranžova, pokud budete jíst příliš mrkve, tak se může obarvit i vaše moč. Nejčastější příčinou oranžové moči je tedy prostě jen přílišná konzumace potravin obsahující oranžové barvivo. Výraznou barvu moči může způsobit i lék na infekci močového měchýře nebo lék na ředění krve. Zpozornět byste měli, jestliže je barva neonově oranžová. V tom případě se může jednat o problém s játry, zvláště pokud si povšimnete nažloutlého odstínu očního bělma.

Zelená

Nazelenalý odstín moči je obvykle způsoben konzumací chřestu, v tomto případě neobvyklou barvu doprovází také charakteristický zápach, kterého si jistě nejde nevšimnout. V některých případech ale může být zelená barva moči i vedlejším příznakem počínající infekce močových cest. Pokud nemáte pocit, že byste jedli chřest nebo jinou listovou zeleninu, je zelená moč rozhodně důvodem konzultovat váš stav s lékařem.

Hnědá

Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit rovněž některé léky jako jsou antibiotika, projímadla nebo léky na uvolnění svalů. Hustá tmavá moč značí obvykle dehydrataci. Ihned tedy doplňte tekutiny a zaměřte se na dodržování svého pitného režimu. Hnědou barvu ale moč může získat i po požití pokrmů s rebarborou, aloe nebo fazolemi. Hnědá moč může také ukazovat na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater. Jestliže hnědá moč do dalšího dne zmizí, pak není třeba panikařit, v opačném případě ale navštivte lékaře.

Červená

Růžová až červená barva moči může být alarmující, ale zachovejte klid. Pokud jste nedávno měli červenou řepu, ostružiny nebo rebarboru, může být podivný odstín jejich vizitkou. Pokud však červený odstín moči přetrvává nebo jste některou z výše zmíněných potravin nejedli, měli byste zpozornět. Červená barva může být způsobena krví v moči a ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou nebo močovou trubicí.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]