Problematická pleť může souviset s hormonální dysbalancí

Fotografie: Pixabay

Bojujete s tím, že vás trápí velmi špatná pleť? Pak je možné, že její kvalitu ovlivňuje do značné míry hormonální nerovnováha v krvi. Dalšími faktory, které mohou způsobit kožní problémy na obličeji, jsou i nezdravý způsob stravování (nadměrné množství konzumace sladkostí), nebo třeba kouření. Pojďme se ale zaměřit hlouběji na hormonální dysbalanci.

Jaké hormony ovlivňují kvalitu pokožky?

Vzhled pleti a obecně kůže je pevně spjatý se správným fungováním endokrinního systému. Pokud dochází k jakési nerovnováze hormonů v krvi, mohou se na obličeji, či jinde na těle objevit nevzhledné pupínky, či jiné kožní projevy. Jaké hormony nás tedy nejvíce ovlivňují?

  • Testosteron: jedná se o takzvaný androgenní hormon. Ženy jej mají v krvi velmi malé množství. Disponují jím především muži. Testosteron je odpovědný za správné fungování pojivové tkáně, která syntetizuje kolagen. Výsledným projevem je pak pružnost a pevnost kůže. Nedostatek testosteronu způsobí sušší a tenčí pokožku. Naopak přebytek testosteronu se projeví zvýšenou mastností kůže a může docházet k projevům akné především na obličeji.
  • Estrogen: je základním hormonem, kterým disponují v krvi ženy. Je zodpovědný za fyzické znaky ženského těla. Ovlivňuje zdraví, krásu a mládí pokožky. Zabraňuje zvýšenému spalování tuků, ukládání cholesterolu v krvi a mimo jiné také podporuje tvorbu kyseliny hyaluronové a syntézu kolagenu. Nedostatek estrogenu se u žen projeví poklesem celkové nálady, nespavostí, únavou a zvýšeným ochlupením na nežádoucích místech. Nadbytek estrogenu může být příčinou vzniku křečových žil a přibývání na váze.
  • Progesteron: připravuje ženské tělo na budoucí těhotenství. Pokud je již žena gravidní, pomáhá progesteron donosit zdravé dítě. Může však způsobovat zvýšené zadržování tekutin v těle, snižovat obranyschopnost kůže a zhoršit její vzhled. Nedostatek progesteronu způsobí rovněž suchou pokožku, zvýšenou pigmentaci, ztrátu kožní elasticity, křehkost vlasů a nehtů. Pakliže žena neotěhotní, progesteron vyvolává hlavně v období před menstruací zvýšenou chuť k jídlu, otoky, změny nálad, či zvýšení hmotnosti.

Hormony, které hlavně ovlivňují ženské tělo

Velmi důležitým hormonem je oxytocin, přezdíván jako hormon lásky a náklonnosti. Jeho zvýšený výskyt v krvi lze pozorovat zejména po porodu ženy. Zajišťuje tedy i mateřský pud a pouto k narozenému dítěti, o které je se potřeba postarat.

Oxytocin taktéž posiluje imunitní systém a působí proti zánětu. Po porodu ženy dochází i k nárůstu hormonu prolaktinu, který je odpovědný za produkci mateřského mléka pro novorozeně. Pakliže má novopečená matka prolaktinu v krvi málo, může pozorovat otoky, či zvýšenou mastnotu a suchost kůže.

Další důležité hormony pro správné fungování lidského těla

Mezi další důležité hormony můžeme zařadit například melatonin, který je produkován pouze v nočních hodinách, když spíme. Je zodpovědný hlavně za celkovou energii. V krvi se nachází i hormon kortizol (potřebný pro metabolické procesy), dopamin (hormon radosti, jehož hladina se může s věkem snižovat) a inzulín (který produkuje slinivka břišní a reguluje hladinu krevního cukru).

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]