Krevní destičky se podílejí na správném srážení krve. Při jejich nedostatku nebo naopak nadbytku hrozí vážné potíže

Fotografie: Freepik

Krevní destičky kolují v krvi každého člověka a jsou velmi důležité. Bývají také označovány jako trombocyty a v těle byste jich měli mít správný počet, aby vše fungovalo.

Jestliže krevní destičky rozpoznají, že máte někde poškozené cévy, začnou se spojovat a tuto vadu opravovat. Příkladem může být to, když se poraníte nebo se říznete. V tu chvíli se na dané rance uchytí krevní destičky a vytvoří krevní sraženinu. Díky tomu se zpomalí a poté i zastaví krvácení. Pokud je ale něco špatně a nemáte správný počet krevních destiček, můžete mít se srážlivostí krve problémy, říká lékařka Megan Soliman.

Správný počet krevních destiček

Každý zdravý člověk by měl mít normální počet krevních destiček (od 150 000 do 450 000 na mikrolitr krve). V případě, že jich máte méně nebo naopak více, se jedná o zdravotní problém, který je potřeba řešit s lékaři. Při větším počtu hrozí u člověka riziko vzniku krevních sraženin (trombózy) a při nižším počtu je naopak zvýšeno riziko krvácení do mozku nebo do oka.

Nízký počet krevních destiček

Pokud se u vás objeví nižší počet krevních destiček, jedná se o stav, který se nazývá trombocytopenie. V případě, že si nedojdete na odběry krve k lékaři, tento stav poznáte podle několika příznaků. Patří mezi ně například snadná tvorba modřin, krvácení z nosu, dásní nebo z trávicího traktu.

Při závažnějším stavu může dojít i ke krvácení do mozku nebo do oka. Za příčinou této nemoci může být i poškození kostní dřeně, nádor, poškození ledvin, nadměrná konzumace alkoholu nebo některé léky.

Fotografie: Freepik

Nadměrná tvorba krevních destiček

Existuje také opačný problém s krevními destičkami, který se nazývá trombocytémie. Při tomto stavu máte v těle vyšší počet krevních destiček, než byste měli mít. Tento stav se dělí na primární trombocytémii a sekundární trombocytémii. U primární trombocytémie není známo, proč ke zvýšenému počtu krevních destiček dochází.

Naopak u sekundární trombocytémie je většinou vyšší počet krevních destiček způsoben tím, že člověk má ještě další onemocnění, které tento stav velmi ovlivňuje. Nejčastěji se jedná o rakovinu, anémii, zánět nebo infekci. Mezi příznaky trombocytémie patří sraženiny v rukou a nohou, které se musí léčit. Pokud by se neléčily, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Informujte svého lékaře

Váš lékař by měl vědět o tom, pokud se u vás v rodině někdy objevil zvýšený nebo snížený počet krevních destiček, jejich abnormální funkce, krevní sraženiny, mrtvice nebo srdeční infarkty. Tyto stavy totiž mohou být dědičné a mohou se objevit i u vás. I přes to, že se cítíte dobře, by vás měl lékař poté pečlivě sledovat a pravidelně kontrolovat.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]