Nedostatek hořčíku se podepisuje na celkové funkčnosti těla. Projevuje se i únavou nebo slabostí

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je často přehlížený zdravotní problém. Příznaky nízké hladiny hořčíku mohou být různé. Mohou být jak fyzické, tak psychické.

Hořčík je minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha důležitých funkcích těla. Je zapotřebí pro zdravé svaly, nervovou soustavu, srdeční činnost a mnoho dalšího. Nedostatek hořčíku může mít škodlivé účinky na vaše zdraví, i když jeho příznaky někdy mohou být nepříliš zřetelné, říká doktorka Megan Soliman. Zjistěte, jaké jsou významné příznaky nedostatku hořčíku a jak s nimi zacházet.

Svalové křeče a záškuby

Hořčík je zásadní pro správnou funkci svalů. Nedostatek hořčíku může způsobit svalové křeče, záškuby a třes. Pokud trpíte častými křečemi, může to být signál, že byste mohli mít nedostatek hořčíku.

Únava a slabost

Nedostatek hořčíku může způsobit únavu a oslabení. Tento minerál je klíčovým faktorem pro energetické procesy v buňkách, a pokud jeho hladina klesne, můžete pociťovat chronickou únavu.

Nervová nadměrná podrážděnost

Hořčík hraje důležitou roli v nervové soustavě, a proto jeho nedostatek může vést k nervové nadměrné podrážděnosti a úzkosti. Pokud se cítíte nervózní nebo podráždění bez zjevného důvodu, mohl by být nedostatek hořčíku jedním z faktorů.

Nedostatek vitamínu D může s tělem řádně zamávat. Mezi časté příznaky patří i únava nebo deprese

Potíže se spánkem

Hořčík je také spojen s regulací spánku. Nedostatek hořčíku může způsobit nespavost, problémy s usínáním a povrchním spánkem. Pokud máte chronické potíže se spánkem, může být nedostatek hořčíku jedním z možných důvodů.

Srdeční problémy

Když máte nedostatek hořčíku, může to způsobit srdeční arytmie. To znamená, že váš srdeční rytmus může být nepravidelný nebo příliš rychlý. Tyto arytmie mohou zvýšit riziko srdečního infarktu nebo jiných srdečních problémů. Nedostatek hořčíku také může způsobit zvýšení krevního tlaku.

tlak hypertenze
Fotografie: Freepik

Ztráta chuti k jídlu a nevolnost

Nedostatek hořčíku může také ovlivnit vaši chuť k jídlu a trávicí systém. To může mít za následek nedostatečný přísun živin do těla a ztrátu hmotnosti. Kromě toho může nedostatek hořčíku způsobit nevolnost a trávicí problémy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]