Odhalte krevní sraženinu v těle včas. Existují jasné příznaky, které rozhodně neignorujte

Fotografie: Freepik

Krevní sraženiny jsou obecně hodně nebezpečné. Dlouho o nich totiž nemusíme vědět a mohou se v nás tiše formovat. Tyto projevy je signalizují. Pozor na ně, zvláště pokud trpíte vyšší srážlivostí krve.

Krevní sraženiny nejsou vždy tak nebezpečné, jak se může zdát. Patří mezi ně totiž i neškodné modřiny a podlitiny. Zbarvení pod povrchem pokožky se objeví po různě silných úderech a zatlačení na kůži. Díky srážlivosti krve se nám také při poraněních kůže rychle vytvoří strup a zabrání se vykrvácení, pokud je to vážnější. Tudíž ne vždy jsou takové sraženiny na škodu. Avšak jestliže se objeví na nesprávných místech, mohou způsobit velké problémy, prozrazuje lékař James Beckerman.

Příznaky krevních sraženin v končetinách

Krevní sraženiny v nohách a rukách schované daleko pod povrchem se nazývají hluboká žilní trombóza, takzvané DTV. Je to poměrně nebezpečný stav, jelikož se sraženina může dostat až do srdce či plic. Jsou časté především u lidí, kteří se dlouho nepohybovali, například po operaci. Mezi zásadní příznaky patří otoky, změny barvy končetin, bolesti, horkost, křeče či nabobtnané žíly citlivé na dotek.

Fotografie: Freepik

U srdce jsou krevní sraženiny vysoce nebezpečné

Srdce je naprosto stěžejní orgán. Je zásadní, protože funguje jako pumpa, díky níž se krev s kyslíkem rychle dostane úplně do všech částí našeho těla. Krevní sraženina v jeho blízkosti může způsobit dokonce i infarkt. Proto věnujte velkou pozornost příznakům, jako je bolest na hrudi rozšiřující se až do paží, zvýšená produkce potu a nepravidelné či ztížené dýchání. Projevy jsou však poměrně hodně individuální, každý je může mít trochu jiné.

K plicím se sraženiny dostávají z končetin

Obvykle se samotné krevní sraženiny neformují přímo v plicích, ale spíše někde v končetinách. Odtamtud se potom odlomí a docestují až k tomuto orgánu. Tento stav se nazývá plicní embolie a je rozhodně život ohrožující. Mezi projevy patří potíže s dýcháním a hlubokými nádechy, bolest na hrudi, pocení, pocit závratí a kašlání. Jeho příznaky se téměř ztotožňují s těmi, které jsou vyvolány infarktem.

Fotografie: Freepik

Sraženiny se často objeví po otřesu mozku a tvrdém úderu

Sraženiny se v krvi mohou vytvořit i kvůli tukovým usazeninám na cévních stěnách, které vedou k mozku a okysličují ho. Způsobeny mohou být silným úderem do hlavy, při němž je častý otřes mozku. Jsou však i případy, kdy sraženina opět přicestovala buď z hrudníku, či krku. Nebezpečí při těchto stavech hrozí v tom, že mohou zapříčinit i mrtvici. Projevy však nejsou tak očividné, vyskytnout se může pocit slabosti a problémy se zrakem nebo i s řečí.

Projevy sražené krve, kvůli níž se neokysličují střeva

Pokud se ucpe některá z tepen vyživujících a okysličujících střeva, určité jeho části mohou postupně odumírat na nedostatek kyslíku. Prvotní příznaky by se snadno daly zaměnit například za pouze menší otravu, že jste zkrátka pouze snědli něco špatného. Objevuje se totiž nevolnost až zvracení, průjmy, silné bolesti břicha a nadýmání. Avšak krvácení patrné ve stolici je již nezvratný důkaz o závažnějším problému.

Fotografie: Freepik

Ledviny budou mít problém s vylučováním

Krevní sraženina, která by se mohla zformovat v ledvinách, jim bude ztěžovat jejich práci. Jsou totiž důležitým orgánem, který z těla odvádí škodlivé a již nepotřebné látky. Pokud by se tento odpad v organismu začal hromadit, mohlo by to mít těžké následky. Mezi příznaky patří samozřejmě bolest břicha či boků, horkost, náhlé otoky nohou, nevolnost a krvácení z močové trubice.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]