Poznejte blížící se infarkt několik týdnů před jeho vypuknutím. Nenápadné signály ho včas prozradí

Fotografie: Freepik

Včasné odhalení tohoto život ohrožujícího stavu rozhoduje mezi životem a smrtí. Existují i nenápadné symptomy, které však není moudré podceňovat, říká lékařka Elaine K. Luo.

Infarkt je akutní a život ohrožující stav. Dochází k uzávěru nebo k těsnému zúžení koronární tepny, což způsobí odumření části srdečních buněk zásobených postiženou tepnou. Mnoho lidí se domnívá, že příznaky srdečního záchvatu jsou intenzivní a snadno rozpoznatelné. Pravdou však je, že se často zaměňují za projevy úzkosti, stresu a vyčerpání. Přitom právě u infarktu je podstatně důležitá co nejrychlejší pomoc lékaře. Podle statistik proběhne každý pátý případ bez povšimnutí.

Příznaky infarktu

  • Bolest a pocit tlaku na hrudi může přijít ve vlnách a trvat několik minut.
  • Bolest šířící se do rukou, krku, ramen, zad nebo čelisti nastává, pokud je ucpaná tepna a do srdce se nedostává dostatek krve.
  • Závratě a mdloby signalizují snížený krevní tlak jako důsledek zablokovaného krevního oběhu.
infa
Fotografie: Freepik
  • Únava a ospalost patří k příznakům specifického infarktu u žen, k nimž může dojít i měsíc před propuknutím akutního stavu.
  • Poruchy trávení, nevolnost a zvracení mohou být dalšími příznaky, které signalizují narušení průtoku krve do srdce.
  • Bušení srdce, dušnost a pocit nedostatku vzduchu patří mezi časté příznaky, kdy dochází k nedostatečnému zásobování krve do srdce.

Poskytněte první pomoc

Pokud se dostanete do situace, kdy osoba ve vaší blízkosti projevuje příznaky srdečního selhání, je potřeba jednat rychle a zachovat klid. S každou další minutou dochází k většímu poškození srdce, proto neprodleně volejte záchrannou službu 155. Postiženého uložte nejlépe v polosedě, zabraňte dalšímu pohybu a zajistěte přívod čerstvého vzduchu. Snažte se dotyčného uklidnit a zmírnit stres a jeho strach o život.

Fotografie: Pixabay

Buďte připraveni i na možnost zástavy srdce. Pokud osoba ztratí vědomí a přestane dýchat, ihned zahajte resuscitaci. Místo pro masáž srdce se nachází mezi prsními bradavkami, na spodní části hrudní kosti. Rychlost srdeční masáže by měla být v rozmezí 100 až 120 stlačení za minutu, což znamená 2 stlačení za sekundu. Masáž provádějte až do okamžiku příjezdu záchranné služby.

Jak riziko infarktu snížit

Mezi důležitou prevenci patří omezení a nejlépe úplné odbourání kouření. To má za následek ucpávání tepen důležitých pro správnou funkci srdce. Dodržováním správné životosprávy můžete výrazně přispět ke snížení rizika infarktu. Doporučuje se konzumovat dostatek listové zeleniny, ovoce, maso s nízkým obsahem tuku, ořechy a semena. Vyhýbat byste se měli potravinám obsahujícím velké množství nasyceného tuku, sacharidů a cukru.

Fotografie: Freepik

Neméně důležitou součástí pro zachování zdravého srdce je dostatek pohybu. Jestliže se budete věnovat fyzické aktivitě pravidelně, můžete předejít i dalším zdravotním komplikacím a odbouráte i případný stres, který je pro správnou funkci srdce velmi nebezpečný a je jednou z hlavních příčin vzniku infarktu. Pokud budete dodržovat většinu doporučení, značně tím omezíte riziko srdečního selhání a vaše tělo bude dost silné na to, aby se vyrovnalo s případnými komplikacemi.

Zdroj: Healthline