Příznaky infarktu a faktory, které zvyšují riziko jeho výskytu. Nepodceňujte toto vážné ohrožení života

Fotografie: Depositphotos

Infarkt je způsobený tím, když do srdce nejde dostatek krve na to, aby fungovalo správně. Důvodem je zablokování koronárních tepen, říká lékařka Payal Kohli.

Infarkt myokardu je způsobený ischemií. Tedy v důsledku sníženého nebo úplného zastavení perfuze v konkrétním bodě srdce. Pokud je ischemie udržována po dobu, která přesahuje schopnost buněk myokardu udržet si homeostázu, dochází k vážnému poškození v této části těla a k nekróze. Příznaky infarktu přitom není úplně těžké rozpoznat. Nejznámější je napětí na hrudi.

Příznaky infarktu myokardu

Pocit napětí na hrudi je nejčastějším příznakem infarktu. Bolest na hrudi se odráží v čelisti, krku, rameni a zádech. Bolest v horní části břicha. Přidat se mohou také potíže s dýcháním. Někteří lidé kromě toho pociťují nevolnost, objevit se může dokonce zvracení. Někteří lidé se intenzivně potí, většinou jde o studený pot. Před příchodem infarktu můžete cítit také únavu a můžete být bledí v obličeji.

Fotografie: Depositphotos

Intenzita symptomů se může lišit od pacienta k pacientovi. Někteří mohou zaznamenat bolest a jiné příznaky intenzivněji a někteří je mohou mít téměř neznatelné. Zvláště ti, kteří trpí diabetem. Navíc není pravidlem, že vás musí bolet nebo tlačit na hrudi. Jde sice o nejčastější příznaky, ale není pravda, že by se objevily vždycky. Někteří lidé se s nimi vůbec nesetkají. Trápit je může například pouze dušnost nebo jiný z příznaků, jež ovšem neukazují zcela jasně na infarkt.

Fotografie: Pixabay

Faktory, které zvyšují riziko infarktu

Větší pravděpodobnost výskytu infarktu mají lidé, kteří kouří, případně mají vysoký cholesterol. Zvýšené riziko se týká také osob s vysokým krevním tlakem a s diabetem. Vliv může mít i rodinná anamnéza či obezita.

Za infarktem může stát také užívání matamfetaminu nebo kokainu, či dokonce pouhý nedostatek pohybu. Diagnostikován je na základě klinického obrazu prezentovaného pacientem. Poškozené místo lékař lokalizuje pomocí ultrazvuku nebo elektrokardiogramu.

Fotografie: Freepik

Následná léčba infarktu je rozdělená do tří částí. Nejprve musí dojít k zastavení procesu srážení krve, poté k otevření zablokované tepny a nakonec by mělo dojít k řešení možných komplikací. Čas je pro úspěšnou léčbu zásadní. Jakmile se tedy u vás objeví jakýkoli z uvedených příznaků, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Zpoždění může být smrtelné, případně může způsobit nevratné poškození. Komplikacemi infarktu mohou být srdeční arytmie nebo poškození srdce. Čím déle trvá otevření tepny, tím větší je jejich riziko.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]