Nedostatek železa v krvi způsobuje strádání tělesného zdraví. Mezi příznaky patří i únava a bledá kůže

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek železa v těle se projevuje charakteristickými příznaky, které je vhodné konzultovat se svým praktickým lékařem. Neignorujte signály svého těla.

Dostatečný příjem železa je nezbytný pro produkci hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, jenž umožňuje přenášet kyslík skrze krevní cévy. Jakmile nastane situace, že vaše tělo neobsahuje dostatek železa, začne vykazovat příznaky anémie. V takovém případě je potřeba mít se na pozoru a navštívit svého praktického lékaře, říká doktorka Megan Soliman.

Únava bez zjevné příčiny

Jedním z běžných symptomů nedostatku železa v těle je neobvyklá únava. Pokud jste zrovna nevykazovali žádnou fyzickou aktivitu, chodíte včas spát, v noci se nebudíte, ale ráno přesto vstáváte unavení, na vině může být absence železa v těle. Je to způsobeno nízkou hladinou kyslíku v tkáních a svalech, což vás ochudí o množství energie, které potřebujete, abyste zvládali každodenní činnosti, jak uvádí Healthline.

Kůže je bledá

Další charakteristický příznak anémie z nedostatku železa – pokožka je bledší než jindy, stejně tak je pobledlá vnitřní strana spodních očních víček. Opět je na vině špatná produkce hemoglobinu v červených krvinkách, protože právě ten dodává pokožce její načervenalý pigment. Jakmile v těle chybí, vaše kůže zbledne.

Dušnost i při lehkém pohybu

Zadýcháváte se i při lehkém pohybu, jako je například chůze? Hemoglobin pomáhá červeným krvinkám přenášet kyslík do zbytku těla. Nízká hladina železa znamená nedostatek hemoglobinu, a tím pádem také nedostatečné okysličení těla. Důsledkem jsou potíže s dýcháním i při jednoduchých činnostech. Tělo se snaží získat více kyslíku zvýšením frekvence dýchání a nastává dušnost, jak je uvedeno na Healthdirect.

potraviny s obsahem železa
Fotografie: Freepik

Nedostatek draslíku je překážkou tělesného zdraví a vitality. Mezi časté příznaky patří i únava a slabost

Jak léčit nedostatek železa?

Léčba jakéhokoli zdravotního problému vždy závisí na příčině. Abyste doplnili hladinu železa v těle, můžete to provést několika způsoby, nejlépe zvýšit konzumaci potravin s vysokým obsahem železa, stejně tak se ale vyvarovat některým potravinám, které naopak brání vstřebávání železa, například omezte pití čaje, kávy nebo vína. Užívat můžete i doplňky stravy, ovšem pouze pod dohledem svého lékaře. O dalších příznacích nedostatku železa se můžete dočíst na Zdravém Stravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]