Přirozené posílení obranyschopnosti těla pomocí vhodně zvolených rostlin. Nebudete vědět, co je to nemoc

Fotografie: Depositphotos

Nakopněte své zdraví s 10 bylinkami a rostlinami. Pomohou vám nejen posílit imunitu, ale podpoří vás i v boji s antioxidanty, kardiovaskulárními i mentálními chorobami.

S nástupem teplých letních měsíců nebývají respirační onemocnění rozšířená tak, jak je tomu v chladné části roku. To ovšem neznamená, že se vám zcela vyhnou – i v létě vás může „položit“ angína, chřipka nebo obyčejná viróza. Aby se tak nestalo, a vy jste si v klidu mohli užít dovolenou s rodinou, je klíčové posílit imunitu. Kromě syntetických doplňků stravy a vitamínů můžete využít i přírodní cesty. Poznejte 10 bylin a rostlin, které vám pomohou zvýšit obranyschopnost vašeho organismu přirozeným způsobem, radí lékařka Katherine Marengo.

Imunitu podpoří echinacea, ženšen či astragalus

Trápí vás oslabená imunita? Zapomeňte na doplňky stravy ve formě vitamínů z lékárny a vsaďte na přírodu. Sázkou na jistotu je astragalus (čili kozinec blanitý), který je hojně využíván zejména v čínské medicíně. Tato bylina podporuje nejen přirozenou obranyschopnost organismu, ale napomůže vám rovněž normalizovat krevní tlak, hladinu cukru v krvi, činnost cévní soustavy a kardiovaskulárního systému, v neposlední řadě je silným antioxidantem a adaptogenem (zvyšuje odolnost proti stresu).

Imunitu „nakopnete“ i s pomocí ženšenu, který je ceněn mj. jako účinný antioxidant, zlepšovač paměti, soustředění a krevního oběhu. Jestliže se potýkáte s respiračním onemocněním, vzpomeňte si na vilcacoru a echinaceu. Ta je ceněná nejen jako přírodní antibiotikum, ale také jako stimulant imunitního systému a účinný lék na rýmu a nachlazení. Vilcacora (řemdihák plstnatý) je známá i jako kočičí dráp. Tato bylina, která svůj název získala díky zahnutým trnům, vám uleví od rýmy, kašle i zažívacích obtíží.

Mezi antioxidanty patří ginko, kurkuma i ganoderma

Abyste podpořili celkové zdraví svého organismu, neměli byste se zaměřovat pouze na jeho imunitu. Důležité je rovněž udržet optimální hladinu antioxidantů v těle. Jejich ceněnými zdroji jsou kupříkladu česnek, Ginko biloba, kurkuma nebo ganoderma. Antioxidanty obsažené v česneku pomáhají prevenovat demenci i alzheimerovu chorobu tím, že snižují riziko předčasného stárnutí. Kromě toho má česnek výjimečné baktericidní účinky a chrání kardiovaskulární systém.

Fotografie: Pixabay

Ginko biloba je notoricky známým doplňkem stravy, který kromě vysokého obsahu antioxidantů napomáhá i správnému prokrvení tkání v těle (především mozku), čímž prospívá dobré paměti a soustředění. Houby rodu ganoderma (lesklokorky) jsou v čínské medicíně vysoce ceněné a využívají se déle než 4 000 let pro posílení imunitního systému, v boji s volnými radikály, pro podporu kardiovaskulárního systému či při terapii alergií.

Oproti tomu kurkuma – kromě toho, že je významným antioxidantem – pomáhá udržovat v kondici klouby, chrupavky, kosti i tkáně. Správnému fungování kardiovaskulárního systému napomáhá i zázvor, který mj. podporuje trávení, správnou činnost dýchacích cest a imunitní systém. Poslední rostlinou vhodnou pro posílení zdraví jsou pálivé papriky, které pomáhají předcházet degeneraci svalů, působí jako antioxidant, přírodní antibiotikum a podporují imunitní systém.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]