2 běžně používané suroviny jsou zároveň přírodní antibiotika, na která jsme díky moderním lékům skoro zapomněli

Fotografie: Pixabay

Lidé často při onemocnění sahají po prášcích, přitom mohou využít také přírodních antibiotik, které je pomohou uzdravit svými vlastnostmi.

Antibiotika zpomalují růst bakterií. Většina z nich začne mít účinek během několika hodin. Vždy je třeba brát antibiotika pravidelně a dokončit celou léčbu. Jinak by se mohlo stát, že se infekce vrátí zpět. Navíc je možné, že se kvůli nedokončené léčbě stanou bakterie ve vašem těle odolnými vůči budoucí léčbě pomocí stejných léků. To je pochopitelně nemilé, potvrzuje lékařka Debra Sullivan.

Je třeba přijímat vitamíny

Pokud chcete užívat antibiotika, měli byste zvýšit také příjem antioxidantů a do svého jídelníčku zařadit potraviny obsahující vitamín E, C a A a také selen a zinek. Jde o látky, které mají antimykotické vlastnosti. Společně s antibiotiky také není vhodné užívat další léky, pokud vám to nedovolí lékař. Peniciliny by mohly interferovat také s účinností perorální antikoncepce.

Fotografie: Freepik

Pokud vám antibiotika způsobila průjem nebo zvracení, může být narušeno vstřebávání antikoncepčních prostředků. Pokud tedy užíváte antibiotika, je třeba se zamyslet nad dalším antikoncepčním opatřením. Kromě toho je nutné si dát pozor také na alergické reakce na tyto léky. Často se projevují zvracením, nevolností, průjmem nebo plísňovou infekcí v ústech.

Dejte přednost přírodě

Místo klasických antibiotik můžete využít také přírodní antibiotika. Je jich hned několik a opravdu působí proti bakteriím a virům obdobně jako léky. Jedním z nejsilnějších přírodní antibiotik je česnek. Ten na rozdíl od léků nezabíjí zdravé bakterie. Je také účinným antivirotikem a antimykotikem. S česnekem můžete bojovat proti bakteriím, virům, plísním i infekcím.

Fotografie: Pexels

Aby byl česnek účinný, je potřeba mu hlavně věřit. Měl by být rozdrcený a vystavený vzduchu po dobu deseti minut, než se spotřebuje. Tak se plně aktivuje jeho klíčová sloučenina, která zabíjí zárodky. Pokud česnek uvaříte, ztratíte hned několik jeho výhod. Vhodný je tedy spíše čerstvý. Aplikovat ho lze také na kůži, můžete s ním léčit odřeniny nebo popáleniny. Skvělý je i na ušní infekce.

Podobná je cibule

Velmi podobné léčivé účinky jako česnek má cibule. Jíst ji můžete ke snížení bolesti, zánětu a zvýšení oběhu. Cibule údajně také zmírňuje angínu, používá se při léčbě nachlazení, chřipky nebo při přetrvávajícím kašli. Skvělý je také extrakt z grepových jadérek. Ten inhibuje růst plísní, bakterií i virů. Aktivní složky uvnitř jsou netoxické. Dalším skvělým přírodním lékem je křen.

Fotografie: Pixabay

Jde o stimulant, který zrychluje tělo. Prospívá tak v obraně proti invazi virů. Navíc křen pomáhá transportovat krev do všech částí těla a zvyšovat tělesnou teplotu. Dalším úžasným lékem je vitamín C, který pomáhá posilovat imunitní systém těla. Dokáže také léčit hadí uštknutí a bakteriální nebo virové infekce. Je nezbytný pro růst a vývoj a slouží k reparační funkci kůže.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]