Cystická fibróza: Vitamín, který pomáhá vyrovnat se s příznaky tohoto onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Pacienti s cystickou fibrózou trpí zánětem v plicích a hromaděním hustého hlenu, který blokuje dýchací cesty. Nová studie přichází s inovativní formou léčby.

Cystická fibróza je genetická porucha spojená se zvýšeným zánětem. Stejně jako u mnoha jiných zánětlivých onemocnění je doprovázena vysokým oxidačním stresem. Bohužel tuto nemoc nelze zcela vyléčit, ale dnešní doba pokročila na takovou úroveň, že se s nemocí dá žít bez větších obtíží, říká lékař Fred Aleskerov. Doplňky vitamínu C a E by podle nového výzkumu mohly pomoci snížit zánět v plicích.

Vysoké dávky vitamínu C

Studie se zaměřila na skutečnost, zda by vysoké dávky vitamínu C pomohly pacientům lépe absorbovat vitamín E. Lidé trpící cystickou fibrózou mají také problém s absorpcí tuku, což omezuje příjem vitamínu E, který je rozpustný v tucích. „Nízká hladina vitamínu E a vysoký oxidační stres tvoří kombinaci, jež zvyšuje zánět a může přispět k řadě negativních účinků na lidské zdraví,“ řekl jeden z představitelů výzkumu.

Potíže se vstřebáváním tuku znamenají, že pacienti musí konzumovat více vitamínu E, nejméně 400 miligramů denně, aby dosáhli normální koncentrace v krvi. Vitamín C dokáže recyklovat oxidované formy vitamínu E a je také užitečný pro odstranění zánětu způsobeného oxidačním stresem.

Dosavadní výsledky studie

Pacienti s cystickou fibrózou zařazení do studie dostávali 1 000 miligramů vitamínu C denně po dobu 3,5 týdne. Experiment ukázal tendenci směřovat k nižším koncentracím klíčového biomarkeru oxidačního stresu v krvi, stejně jako zpomalení eliminace vitamínu E z krevního řečiště. „Vzhledem k delšímu pobytu vitamínu E v krvi může být schopen lépe vstoupit do tkání a chránit buněčné membrány před oxidačním stresem,“ uvedl jeden z vědců.

Vitamíny v lékovce
Fotografie: Pexels

„Tato studie použila větší množství vitamínu C, než může kdokoli získat ze stravy. Zhruba 1 000 miligramů odpovídá 15 pomerančům nebo 4–5 středním paprikám. Výzkum ukazuje, že vysoká dávka vitamínu C může být prospěšná při zánětlivých stavech,“ pokračuje vědec.

Zdroj: Healtline, National Library Of Medicine, National Library Of Medicine