Kuřecí maso by mělo být nedílnou součástí jídelníčku. Otázkou ale je, zda dát přednost chlazenému nebo mraženému

Fotografie: Depositphotos

Z hlediska zdravé výživy je výživovými poradci doporučována konzumace kuřecího masa na úkor hovězího nebo vepřového. Je totiž libovější, s menším obsahem tuků.

Až si půjdete koupit maso na nedělní oběd, možná dáte přednost tomu kuřecímu. A pokud možno chlazenému. Když nebude k dispozici, vezmete zavděk i mraženým.

Proč jíst kuřecí maso

Maso z kuřat je výborným zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro tvorbu svalové hmoty, říká lékařka Miho Hatanaka. Není proto divu, že je oblíbené zejména mezi sportovci. Maso se hodí jako dietní pokrm, pokud chcete hubnout. Má totiž nízký obsah tuků, a to hlavně maso z prsou. Dále obsahuje niacin, který se podílí na řízení hladiny cukru v krvi, a selen, jenž ochraňuje organismus před vlivem stresu, zvyšuje obranyschopnost. Na energetickém metabolismu se podílí vitamín B6 a fosfor je odpovědný za zdravé zuby a kosti.

Co hovoří v neprospěch kuřecího masa

Stejně jako i jiné druhy masa i to kuřecí není zcela bez jediné chybičky. Obsahuje třeba puriny, z nichž vzniká kyselina močová. A to může vést ke vzniku dny nebo ledvinových kamenů. Přemíra masa, tedy i toho kuřecího, když ho budete mít na jídlo téměř každý den, prospěšná pro tělo není.

Fotografie: Pixabay

Některé z přídatných látek používaných při průmyslovém zpracování kuřecího masa, může u citlivějších osob způsobit alergii i jiné zdravotní potíže. Jedná se zejména o dusičnany, kyselinu karmínovou, kyselinu fosforečnou a její soli, karagenan, polyfosfáty, glutamáty nebo maltodextrin.

Je lepší maso z prsou, nebo ze stehen

Někdo dává přednost šťavnatějšímu masu ze stehen, jiný má raději sušší maso z prsou. Výhodou kuřecího masa je lepší poměr vápníku a fosforu než u masa červeného, což je příznivější pro absorpci vápníku. V červeném mase je ale více železa než v kuřecím. Bílé maso z prsou obsahuje méně tuku, zato maso ze stehen je bohatší na železo.

Dát přednost mraženému, nebo chlazenému kuřeti

Při výběru masa byste měli upřednostnit maso chlazené, které si uchovává všechny živiny. Při rozmrazování mraženého masa z něho vyteče hodně šťávy a spolu s ní i potřebných živin. Mražené maso navíc může být skladované i roky a kdo by chtěl jíst tak staré maso. I když je chlazené kuře oproti mraženému dražší, vyplatí se mu dát přednost.

Zdroj: Healthline