Příčiny nadměrného pocení jsou různé. Na vině může být stres, ale i vážnější komplikace

Fotografie: Freepik

Nadměrné pocení může každému z nás zkomplikovat život. Cítíte se trapně a podrážděně, pokud se potíte bez zjevné příčiny.

Při teplém počasí nebo virovém onemocnění s horečkou je pocení běžné, nadměrné pocení však narušuje pohodlí života. Skvrny v podpaží nebo make-up stékající z obličeje způsobují nepohodlí. Zvláště když je navíc vůně potu poměrně intenzivní a standardní řešení ve formě antiperspirantů nepomáhají. Věděli jste, že může jít o onemocnění?

Pocení může být známkou nemoci

Nadměrné pocení může být známkou různých onemocnění. Existují dva typy – bazální a noční pocení. Příliš mnoho potu, zvláště pokud je doprovázeno zvláštním zápachem, může naznačovat progresivní onemocnění. Pocení je signál těla, že může bojovat proti infekci, nemoci. Příčinou může být samozřejmě také nadváha a nejlepším a jediným řešením je ztráta přebytečných kilogramů. Pokud však příčinnou není obezita, chřipka nebo tropické vedro, měli bychom se podívat na okolnosti, za kterých se potíme.

Fotografie: Pixabay

Nadměrné pocení může být důsledkem cukrovky, Parkinsonovy choroby nebo akromegalie. Dále může být důsledkem poruch centrálního nervového systému. Poté dochází k asymetrickému pocení (na jedné straně těla) a pocení v určitých oblastech. Nadměrné pocení může být také příznakem infarktu. V takových případech, kromě pálení, silné bolesti za hrudní kostí, pocitů úzkosti, dušnosti a někdy nevolnosti, dochází také k velkému pocení. Pot může být první informací o tom, že v našem těle dochází k hormonálním změnám.

Pozor na vážná onemocnění a psychosomatiku

Pokud je nadměrné pocení doprovázeno úbytkem hmotnosti, slabostí, problémy s bušením srdce nebo vířivými skvrnami před očima, navštivte co nejdříve svého lékaře, protože to mohou být příznaky rakoviny. Nadměrné pocení je také psychosomatické. Dlouhodobý stres , svalové napětí, které naše tělo používá k udržení velkého množství energie, zvýšené hladiny kortizolu a adrenalinu zvyšují pocení. Pak stojí za to si odpočinout. Pokud to také nefunguje, stojí za to navštívit odborníka, který provede testy krve a moči.

Fotografie: Pixabay

Na celé lidské pokožce jsou přibližně 3 až 4 miliony potních žláz. Jsou velmi důležité, protože se účastní termoregulace a odstraňování škodlivých metabolických produktů z těla. Jejich činnost je ovlivněna nervovým systémem, který může zvýšit nebo snížit pocení. Pocení je přirozený proces v našem těle, který nás chrání před přehřátím, například během cvičení. Pot se uvolňuje, když teplota těla stoupá. Kromě výše zmíněných nemocí se mohou lidé nadměrně potit při užívání různých léků nebo při stresu a nervozitě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]