10 důvodů, proč je kvalitní spánek důležitý

Kvalitní spánek je pro lidské zdraví stejně důležitý, jako pravidelný pohyb a zdravá strava. Bohužel ne každý se tím řídí. Ať už tím, že dodržuje správnou délku spánku, včetně zmíněné stravy a pohybu. Z každé strany se k nám dostávají informace o důležitosti spánku. A protože opakování je matkou moudrosti, přinášíme vám 10 důvodů, proč je vhodné držet se rad odborníků.

Zdravé spaní = lepší hubnutí

Špatný spánek je silně spojen s přírůstkem hmotnosti. Lidé s krátkou dobou spánku mají mnohem větší tendenci k přibírání. Ve skutečnosti je krátká doba spánku jedním z nejsilnějších rizikových faktorů obezity. Ale pozor – protože dlouhá doba spánku škodí také. Za optimální se považuje jít do postele v deset hodin večer (maximálně v jedenáct) a spát 7 až 9 hodin.

Méně spánku = větší chutě

Studie ukazují, že lidé s nedostatkem spánku mívají větší chuť k jídlu a mají tendence přijímat více kalorií. Poruchy spánku narušují každodenní výkyvy hormonů chuti k jídlu a snížení hladiny leptinu, hormonu, který potlačuje chuť k jídlu.

Dobře vyspaný člověk = lepší koncentrace a produktivita

Spánek je důležitý pro různé aspekty mozkových funkcí, zahrnuje to i výkonnost, produktivitu a koncentraci. Studie zjistila, že krátký spánek může ovlivnit negativně některé mozkové funkce podobně, jako když si dáte alkohol (otupělost). A naopak – kvalitní spánek zlepšuje schopnosti řešit problémy a zvyšuje paměťový výkon.

Nevyspaný člověk = deprese

Otázky duševního zdraví, jsou silně spojeny s kvalitou spánku. Bylo zjištěno, že 90 % lidí s depresí si předem stěžovalo na kvalitu spánku (poruchy spánku). Špatné spaní je dokonce spojováno se sebevražednými sklony.

Co vše ještě ovlivňuje spánek?

  • Kvalitní spánek = lepší sportovní výkon

  • Nedostatek spánku = riziko mrtvice a srdečních onemocnění

  • Špatný spánek ovlivňuje metabolismus glukózy a roste riziko diabetu 2. typu

  • Dobrý spánek posiluje obranyschopnost organismu

  • Málo spánku = zvýšené riziko zánětů

  • Spánek ovlivňuje emoce a sociální interakce (málo spánku snižuje schopnost rozpoznávat emocionální výrazy lidí a zpracovávat informace)