Odstín krve během menstruace toho mnohé prozradí. Dokonce se může jednat i o vážná zdravotní rizika

Fotografie: Depositphotos

Barva krve během menstruace může vypovědět mnohé o vašem zdraví. Zde najdete veškeré možné problémy, před kterými se vás vaše tělo snaží varovat.

Menstruace je běžná součást ženského života, jelikož k ní dochází každý měsíc (pokud žena nebyla oplodněna). Někdy bývá bolestivá a doplňují ji další nepříjemné příznaky, jako například výkyvy nálad a podrážděnost, a jindy ji zase žena nemusí vůbec pociťovat. Na co by si však měla dát každá žena pozor, je její barva, která může vypovídat mnohé o jejím zdravotním stavu. V některých případech se totiž může jednat o závažné hormonální poruchy nebo infekce, říká gynekoložka Carla Prophete.

Brusinkově červená barva

Brusinkově červená barva krve během menstruace je označována za zdravou a normální, a to i když je její odstín mírně tmavší či světlejší. V tomto případě se nemusíte obávat žádných problémů, ovšem i přes to byste měly čas od času navštívit svého lékaře a ujistit se, že je s vaším zdravím naprosto vše v pořádku.

Hustá menstruace se sraženinami

Pokud je vaše menstruace příliš hustá a obsahuje viditelné tmavé sraženiny, znamená to, že vaše hladina progesteronu je nízká a hladina estrogenu naopak vysoká. V tomto případě se taktéž nemusíte ničeho obávat, ovšem pokud jsou sraženiny s každým měsícem stále větší a větší, mohlo by se jednat o důsledek určitého druhu hormonální poruchy. Proto v každém případě raději navštivte svého gynekologa.

Růžová barva

Pokud je barva vaší menstruace růžová, pravděpodobně se jedná o důsledek nízké hladiny estrogenu. Zároveň však může být světlejší odstín také důsledkem nadměrného sportování, zejména běhu. V tomto případě byste měly být opatrné, protože nízká hladina tohoto hormonu může vést v pozdějším věku k rozvoji osteoporózy.

Oranžová barva

Oranžová barva menstruace bývá častým příznakem infekce, a to zejména pokud je doprovázena nepříjemným zápachem a znatelnou bolestí. V každém případě byste proto měly začít tuto skutečnost řešit se svým gynekologem, který vám pomůže diagnostikovat problém a zahájit včasnou léčbu.

Vodnatá menstruace

Pokud vaše menstruace nemá téměř žádnou barvu nebo její odstín připomíná světle růžovou barvu, se vší pravděpodobností vám chybí ve stravě dostatek důležitých živin. Někteří odborníci navíc dodávají, že může jít také o důsledek rakoviny vaječníků, a proto je důležité v tomto případě co nejdříve navštívit svého gynekologa, který vám pomůže určit přesnou příčinu tohoto problému. Nemusíte se však ihned děsit, protože se ve většině případů jedná pouze o důsledek nesprávného stravování.

Šedivá barva

Šedá nebo červenošedá barva menstruace může znamenat dvě věci – buď je příznakem pohlavně přenosné infekce, nebo, pokud jste zaznamenaly během posledních měsíců vynechání menstruace, může jít o přirozený potrat. V každém případě byste tento příznak měly konzultovat s odborníkem, který vám pomůže identifikovat jeho přesnou příčinu.

Fotografie: Pexels

Tmavě hnědá barva

Tmavě hnědá barva nebo tmavě červená barva menstruace je známka toho, že krev byla v děloze příliš dlouho. Bohužel však v tomto případě sami odborníci tvrdí, že není zcela jasné, proč k tomuto problému dochází, ale přesto se jedná o velmi častou záležitost. Proto raději tento příznak konzultujte se svým gynekologem, který vám provede důkladnou kontrolu pohlavního orgánu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]