Podívejte se, co s vaším tělem udělá pravidelné pití kakaa. Jeho zdravotní benefity nenajdete nikde jinde

Fotografie: Karen and Brad Emerson / Creative Commons / Attribution 2.0

Pití kakaa hned po probuzení může mít překvapivé výhody pro váš den. Od podpory dobré nálady až po dodání přirozené energie a antioxidantů, kakaový nápoj je skvělým doplňkem vaší ranní rutiny. 

V dnešním uspěchaném světě se zdá, že každý hledá ten správný způsob, jak se probudit a načerpat energii pro náročný den. Možností je mnoho, ale co kdybychom vám řekli, že zázrak pro váš životní styl může být skryt v hrníčku horkého kakaa? Ano, čtete správně. Pití kvalitního kakaového nápoje hned po probuzení může mít pozoruhodné benefity pro váš fyzický i duševní stav. Zjistěte, proč byste měli zvážit tento sladký a lahodný ranní rituální, říká doktorka Imashi Fernando.

Podporuje dobrou náladu

Kakao obsahuje látku nazývanou fenylethylamin, která zvyšuje produkci endorfinů –hormonů štěstí. Pití kakaa po ránu může pomoci nastartovat váš den s pozitivním pohledem a zlepšit vaši náladu. Šálek kakaa vypitý co nejteplejší zažene smutek a viditelně zlepší náladu.

Je energií přímo z přírody

Kakao obsahuje přirozeně se vyskytující kofein, což může poskytnout mírný energetický náboj. Na rozdíl od kávy však kakaový nápoj nepůsobí tak prudce, což znamená, že se vyhnete nežádoucím nervovým účinkům.

Obsahuje antioxidanty

V kakau najdete také vysoký obsah antioxidantů, jako je flavonoid epikatechin. Tito silní ochránci mohou podpořit zdraví srdce, zlepšit průtok krve, a dokonce působit jako prevence proti některým onemocněním.

Hrnek kakaa
Fotografie: Freepik

Zlaté mléko z ájurvédské medicíny: Mezi benefity kurkumy patří i pozitivní vliv na klouby a srdce

Chrání vás před nemocemi

Mnoho flavonoidů obsažených v kakaovém prášku se silnými antioxidačními vlastnostmi (katechiny, epikatechiny a flavonoly) snižuje riziko závažných onemocnění, jako je cukrovka, infarkt, mrtvice, a dokonce i rakovina. Hořčík a železo pomáhají snižovat únavu a zinek, antioxidant, pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem.

Podporuje kognitivní schopnosti

Kakao obsahuje látku nazývanou theobromin, která může zlepšit průtok krve do mozku a podpořit kognitivní funkce. Vaše mentální výkonnost by tak mohla být na lepší úrovni.

Předchází cukrovce II. typu

Flavonoidy v kakaovém prášku mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat riziko vzniku cukrovky II. typu. Šálek kakaa konzumovaný denně po dobu jednoho měsíce snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pravidelná konzumace horkého kakaa může také regulovat hladinu inzulínu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]