Dejte si dobrý pozor a tyto věci rozhodně nedělejte na prázdný žaludek. Zbytečně svému tělu škodíte

Fotografie: Freepik

Během našeho života se naučíme mnoho zlozvyků. Některé jsou neškodné, některé nám naopak mohou ubližovat, i když si to neuvědomujeme.

Žaludek je dutý orgán, který je nezbytnou součástí naší trávicí soustavy. Jeho funkcí je nejen rozklad potravin, které přijímáme, ale také jejich posun do dalších částí našeho těla. Jeho stavba se liší podle toho, u jakého živočišného druhu se vyskytuje. Člověk má ve svém těle žaludek jednoduchý, který se vyznačuje žláznatou sliznicí. Mnohem složitější žaludek pak mají býložravci, ale i prase a kůň. 

Fotografie: Pexels

Jeho hlavní funkcí je trávení přijaté potravy

V našem žaludku je obsažena kyselina chlorovodíková, ta se podílí na rozkladu přijatých živin. Jeho stěna je chráněna hlenem, takže nedochází k tomu, že by tyto účinky měl žaludek sám na sebe. Objem žaludku se u dospělého člověka pohybuje v rozmezí jeden až dva litry. Jeho velikost je obvykle kolem 30 centimetrů. Jedná se o orgán, který je pro náš život nezbytně důležitý. Často mu nevědomky škodíme, a to mnohdy právě našimi zlozvyky, které považujeme za nezávadné. 

Fotografie: Pexels

Žaludek neustále funguje, a to dokonce i ve chvíli, kdy je prázdný. Jako takový ho označujeme ve chvíli, kdy nás od poslední přijaté potravy dělí více než 2 hodiny. A to je právě chvíle, kdy bychom se měli vyhýbat konzumaci určitých potravin nebo nápojů. Ty totiž mohou být pro prázdný žaludek nebezpečné a z dlouhodobého hlediska ho mohou velmi poškozovat. V některých případech i nevratně.

Co dělat můžeme a co naopak ne

Pokud máme prázdný žaludek, rozhodně bychom se neměli uchylovat k tomu, že budeme konzumovat kávu nebo alkoholické nápoje. Zdravotní problémy nám může způsobit ale také žvýkačka. Pokud v této době jdeme spát, bude nám usnutí trvat delší dobu a následný spánek nebude tak kvalitní, jako s žaludkem, který je naplněn. Pro naše tělo nebude prospěšné ani to, že se vrhneme na cvičení. Z praktických důvodů je dobré vyhýbat se i obchodu s potravinami. 

Fotografie: Pexels

Naopak, s prázdným žaludkem bychom se měli vrhnout na vyřešení problémů, které jsme dlouhodobě odkládali. Hormon, který naše tělo produkuje, když máme hlad, totiž pomáhá našemu mozku soustředit se. Mnohem lépe si tak s problémem poradíme. Také je dobré s prázdným žaludkem provádět důležitá rozhodnutí. Nabuzuje nás totiž k mnohem impulzivnějšímu chování. Neměli bychom na něj ale sázet v otázce finančních, zdravotních nebo vztahových problémů.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]