Přepadení střevními vetřelci: Paraziti o sobě dávají vědět také způsobenou únavou či plynatostí

Fotografie: Freepik

Pokud se ve vašich střevech usídlili paraziti, můžete mít zažívací příznaky, včetně bolesti břicha a průjmu. Neléčení červy mohou způsobit potíže, naučte se proto určit jejich přítomnost v těle.

Střevní paraziti, také známí jako parazitičtí červi, způsobují infekce, jež se v mírném rozsahu dají léčit dostupnými léky. Pokud se však paraziti neléčí, mohou být příčinou vážných zdravotních komplikací. Na začátku je obtížné je určit, protože vykazují poměrně běžné příznaky, jako je bolest břicha a průjem, proto je důležité znát všechny projevy těla, kterými vám chce naznačit, že se ve vašich střevech usídlili nezvaní hosté, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Příznaky střevních červů

Běžné příznaky střevních červů zahrnují:

  • bolest břicha,
  • průjem, nevolnost nebo zvracení,
  • plynatost a nadýmání,
  • únavu,
  • nevysvětlitelné hubnutí,
  • bolest nebo citlivost břicha.

Osoba se střevními červy může také trpět úplavicí. Úplavice je stav, kdy střevní infekce způsobuje průjem s krví a hlenem ve stolici. Střevní červi mohou také zapříčinit vyrážku nebo svědění kolem konečníku či vulvy. V některých případech se společně se stolicí vyloučí i červ, proto se nestyďte po sobě podívat do toaletní mísy. Někteří lidé mohou mít střevní červy roky bez jakýchkoli příznaků.

Jak zjistit přítomnost červů ve stolici?

Červi ve vašem střevě nakonec projdou trávicím systémem a jsou vylučováni stolicí. I když nemáte žádné příznaky, můžete ve stolici najít známky přítomnosti parazitů. Červi se v lidském exkrementu mohou objevovat různě. U škrkavek můžete ve výkalech najít kousky červů nebo velké živé červy.

Trocha fermentovaného zázvoru hravě zatočí se střevními parazity. Takto dobře jste se už dlouho necítili

Fotografie: Depositphotos

U roupů můžete vidět tenké, bílé červy, které vypadají jako kousky nití. Roupi, jež jsou dlouhé asi 1 cm, jsou někdy vidět kolem anální oblasti v noci, když samice kladou vajíčka na okolní kůži. Lékař může analyzovat vzorek vaší stolice v laboratoři na známky červů nebo vajíček, které mohou potvrdit diagnózu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]