Mocná třezalka má v léčitelství místo i dnes. Pomůže od nemocí duše i těla

Znáte tuto výrazně žlutou rostlinku, která se sice nenápadně vyjímá na polích a lukách, ale ukrývá v sobě velikou sílu? Je to třezalka tečkovaná, která se jako léčivá bylinka používá už celá staletí. Již ve starověku lidé věřili, že třezalka tečkovaná má jakési magické schopnosti.

Byla využívána nejen při léčení, ale také v rámci rituálních obřadů. Měla za úkol lidi ochránit před uhranutím, démony nebo i blesky. Podle tradice je nejvhodnějším časem sběru pro tuto bylinku právě svatojánská noc, což má nejen rituální, ale také své vědecké vysvětlení. V tomto mýty opředeném čase je totiž třezalka obvykle těsně před rozkvětem a obsahuje nejvíc účinných látek. Ty můžeme najít zejména v mladých poupatech a silicích v listech.

Od pradávných dob se používala například k léčbě popálenin a později se její užití rozšířilo i na léčbu hlubokých ran, pohmožděnin, oděrek a otoků. Přikládala se ale také na rány od hmyzu nebo se její odvar podával při epileptických záchvatech.

Doplněk klasické medicíny

I dnes má však třezalka své pevné místo v lidovém léčitelství. Jistě už od ní nebudeme očekávat, že náš ochrání před zlými duchy, ale v jiných oblastech nám může pomoci podobně jako lidem kdysi dávno.

Třezalka obsahuje bohatou paletu účinných látek, o kterých dnes můžeme s jistotou říci, že mají klinicky prokázané účinky. Třezalku lze užívat ve formě kapslí nebo tablet, jako lisovanou šťávu, tinkturu, olejový extrakt nebo jednoduše v sušené formě. Z této bylinky se dnes ve velkém vyrábí třezalkový olej, který se využívá k léčbě popálenin a oděrek a také v domácích krémech proti vráskám.

Pomoc nejen pro tělo

Jenže nejde jen o nemoci těla. Méně se už ví, že třezalku je možné využít i při mírných a středně těžkých formách deprese včetně její sezónní podoby způsobené úbytkem denního světla. Pokud vás tedy čas od času přepadne splín a nevíte, jak z toho ven, dopřejte si léčbu třezalkou a uvidíte, že vám brzy bude líp.

Ulevuje také při stresu, psychosomatických poruchách a úzkostných stavech. Velkou výhodou přitom je, že nejde o návykový prostředek. Nemusíte se tedy bát, že byste po ní zažívali abstinenční příznaky jako po řadě jiných silných bylin. Místo ve vaší domácí lékárničce by třezalka měla mít ale i z jiných důvodů. Povzbuzuje totiž trávení, podporuje tvorbu žluče a díky hojivým účinkům také urychluje zotavení při nachlazení, virózách a chřipkách.  A to je přesně to, co takto na jaře potřebujeme.

Vedlejší účinky

Jedná se čistě o přírodní doplněk, ale to neznamená, že nemůže mít žádné vedlejší účinky. Zejména citlivější jedinci by si měli dát pozor. Třezalku by neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, trpí na pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Při častém užívání třezalky se někdy objevuje i přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje zarudlými fleky na pokožce.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]