Potraviny, které za žádných okolností nesmíte jíst syrové. Setkáváte se s nimi téměř denně

Fotografie: Pixabay

U ovoce obvykle neuvažujeme o tom, že by v syrovém stavu bylo pro organismus nebezpečné. Jinak tomu je u některých druhů zeleniny nebo masa. Z kuřecího si tatarák rozhodně nedělejte.

Raw strava neboli syrová strava patří k moderním trendům ve stravování. Zásadou je, že nikdy nesmí projít tepelnou úpravou přesahující 40 až 48 °C, nesmí být pasterizovaná, rafinovaná, ani ošetřená pesticidy nebo jinak zpracovaná. Pro tento způsob jídla se ale nehodí všechny potraviny. Povíme si, proč tomu tak je. Více prozradila lékařka Amy Richter.

Syrová versus vařená strava

Dávno je pryč doba, kdy se lidé živili pouze syrovou stravou. Objev ohně byl jedním z předpokladů jejich dalšího vývoje. Dnes už jsme zvyklí jídlo před konzumací tepelně upravovat. Ovšem určité druhy potravin lze jíst i za syrova. Naproti tomu existují také ty, které bychom v syrovém stavu pozřít nikdy neměli. Které to jsou?

Kuřecí maso

Zatímco z kvalitního hovězího masa je možné udělat za syrova tatarák, kuřecí maso na to vhodné vůbec není. Pokud byste ho totiž jedli syrové, koledujete si o zdravotní problémy. Maso z kuřat bývá infikováno bakterií salmonely, tudíž je nutné ho vždy před konzumací řádně tepelně upravit. Dokonce se ani nedoporučuje mytí kuřecího masa před tím, než se pustíte do jeho přípravy.

Vejce

Ani syrová vejce není vhodné zařazovat do svého jídelníčku, přestože to někteří s oblibou dělají. I v nich se totiž schovávají bakterie salmonely, které zničí jen vysoké teploty. Proto vejce vaříme, smažíme nebo přidáváme do dalších jídel, jež se rovněž tepelně upravují.

Fotografie: Depositphotos

Vepřové maso

Tatarák z vepřového masa? Zapomeňte na takový experiment. Aby bylo vepřové maso zbaveno choroboplodných zárodků a parazitů, jako je tasemnice, potřebuje vyšší teplotu. Určitě si ji při přípravě vepřového pohlídejte. Maso můžete smažit, vařit, dusit i péct. Oplatí se pořídit si také teploměr na měření teploty uvnitř masa.

Fazole

Nechte si zajít chuť na syrové fazole. Obsahují toxiny, jež způsobují zvracení, křeče a průjem. K jejich eliminaci je třeba fazole před konzumací povařit alespoň po dobu dvaceti minut. Většinou ale během této doby nejsou uvařené doměkka, takže je určitě budete vařit déle.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]