Vědci zbořili všechny mýty. Káva neškodí, ale naopak prospívá

Také jste slyšeli varování, že káva škodí? Nebyla to tak úplně pravda. Podle nejnovějších studií naopak prospívá. Přesně s těmito závěry přišli vědci, kteří se rozhodli prozkoumat účinky kávy na 20 000 lidí, kteří denně vypijí nejméně 4 šálky tohoto světově proslulého nápoje. A výsledek? Překvapil, protože tento nápoj jim prospěl.

Snížení rizika předčasné smrti

Studie potvrdila, že ti, co pijí kávu pravidelně a v dostatečném množství, tak výrazně snižují riziko předčasné smrti. A to dokonce o celých 64 procent oproti těm jedincům, kteří kávu nepijí vůbec. Tento výsledek tedy poukazuje na fakt, že pravidelní konzumenti kávy prostě žijí déle. A jelikož touha po dlouhověkosti je v každém z nás zakořeněna, je tento nápoj dobrou cestou.

Pomáhá i při řadě nemocí

Káva však není jenom nápojem na dlouhověkost. Jde o nápoj, který umí pomáhat při řadě zdravotních problémů. Sem se může řadit i diabetes druhého typu. Kdo jím trpí, tomu káva pomůže optimalizovat krevní cukr – samozřejmě jenom pokud jde o kávu bez cukru. Stejně tak může kafe pomáhat také v případě problémů s játry, v případě Alzheimerovy choroby, v případě kolorektálního karcinomu, nebo i rakoviny kůže. Toto vše dokáže hlavně díky vysokému obsahu antioxidantů, které jsou součástí kávových zrn a které nezmizí ani v důsledku pražení.

Prospěšná je jenom správná káva

Důležité je vědět, že takto prospěšná je jenom správná, kvalitní káva. Jedině tak bude opravdu bohatá na antioxidanty a nebude obsahovat škodlivou chemii a řadu dalších nežádoucích látek. Také byste se měli vyvarovat tomu, abyste si do kávy přidávali smetanu. Sice ji zjemní, ale ta je sama o sobě kalorická a plná tuků. Proto není tím pravým. Dále se samozřejmě vyvarujte cukru do kávy, který také není pro naše zdraví prospěšný. Nápoj pijte vždy bez něho.

Určitě je dobré zjistit si i to, kolik kofeinu daná káva obsahuje a kolik ho máte v jednom šálku. V tom běžném se může rozmezí pohybovat i na hranici od 75 do 165 mg. Snažte se dávku držet v normě a tomu přizpůsobit i počet vypitých šálků. Slabších může být více, silnějších by mělo být méně. Pamatujte také, že na obsah kofeinu, ale i dalších látek v kávě může mít vliv také způsob její přípravy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]