Studené ruce a nohy jsou alarmujícím signálem, že v těle existují vážné problémy a měli byste je okamžitě řešit

Fotografie: Depositphotos

Kdo dobře pozoruje své tělo, určitě si všímá jeho různých projevů. Díky tomu může včas odhalit začínající zdravotní potíže.

Když na někoho sáhnete rukou, ohradí se se slovy, jako by na něho sáhla smrt? Pak je to možná proto, že máte studené ruce. Tento nepříjemný tělesný stav mívá často příčinu ve špatné funkci organismu. Je určitě dobré příznaky nepodceňovat a začít je co nejrychleji a nejúčinněji řešit, říká lékař William Morrison.

Když v noci spíte v ponožkách

Zatímco druzí si stěžují na teplo v místnosti, vy zavíráte okna a berete si na sebe ještě jeden svetr. Do postele si oblékáte ponožky, protože jinak byste mrzli zimou. Chodidla i dlaně míváte často studené. Takto se projevuje přirozená reakce těla na chladnější prostředí, ale na vině může být i špatný krevní oběh, případně špatná funkce jater. Důvodem může být podvýživa, dehydratace, přemíra průmyslově zpracovaných potravin, nedostatek zeleniny a ovoce.

Fotografie: Depositphotos

Syndrom studených nohou

Na studená chodidla trpí zejména ženy, ty bývají obecně zmrzlejší. Syndrom studených končetin pak značí poruchu oběhového systému a nedostatečné prokrvování nohou a rukou. Příčinou bývají nemoci cév a nervů, metabolická a autoimunitní onemocnění, mezi které patří například snížená funkce štítné žlázy a cukrovka. Zima vám ale bude i ze stresu a ze špatné životosprávy.

Co na studené končetiny pomáhá

Jestliže se jedná o projev nemoci, je nutné nejprve začít léčit ji. Na lepší prokrvení končetin pomáhá otužování, a to formou sprchování studenou vodou. Je samozřejmé, že hned se vám nepovede vydržet proud ledové vody, chce to začít pomalu od oplachování rukou a nohou a postupně přejít na celé tělo.

Tělo prokrví také aerobní pohyb

Zkuste se proběhnout nebo vyběhnout schodiště a hned se zahřejete. Pomáhají i nahřívací polštáře do mikrovlnné trouby, zázvorová koupel a konzumace vhodných vitamínů a minerálů. Z nich je nejlepší vitamín E a draslík. Najdete je v pšeničných klíčkách, banánech, meruňkách, bramborech, luštěninách, ořeších, máku a hrozinkách.

Zdroj: Healthline