Plísně na nehtech se lze zbavit pomocí věcí, které běžně používáte v kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Jako důsledek nedostatečné péče o nohy se vám může okolo nehtů vytvořit plíseň, s tou lze bojovat pomocí mastiček z lékárny, nebo přirozenějším způsobem.

V důsledku plísně nohou vás mohou svědit chodidla a prsty dolních končetin. U nehtů jsou projevy méně znatelné, ale i tak je lze zaznamenat a dosti přesně určit příčinu. Houby se mohou projevovat ve formě sílících nehtů, změny jejich barvy, deformace a drolení. Často se jedná o kosmetické potíže, plíseň však může napadnout i okolí, a přivodit tak jisté komplikace, proto byste již při prvních příznacích měli zahájit léčbu.

Fotografie: Unsplash

Zkuste houby zabít octem

Jak na čištění koupelen, kuchyňské linky, sporáku a odpadů, tak na plíseň nohou zabírá ocet. Jedná se o přírodní antibiotikum a až jakoby lehce žíravou kyselinu, co se týče některých povrchů. Kromě toho, že rozpouští vodní kámen a mastnoty, dokáže ocet likvidovat infekci a plísně. Houby, které vám rostou na nehtech na nohou, tak vůbec nemají šanci, aby takovou lázeň přežily a dále se rozmnožovaly.

Fotografie: Pixabay

Šálek octa stačí smíchat se 100 ml vroucí vody, již jste před tím vařili spolu se šťávou ze 2 citronů a 3 stroužky česneku. Tuto směs necháte vychladnout a 2x denně ji aplikujete na nohy. Vodou s octem si buď po sprše umyjete prsty nebo do lázně nohy na pár minut namočíte. Každým dnem budete moci sledovat, jak plíseň po částech mizí a nová se již neobjevuje, jelikož jí v růstu ocet brání.

Prevence je také možná

Po vyléčení plísně nehtů je důležité dbát na to, aby se již neobjevila znovu, čemuž můžete také snadno předejít. K tomu vám skvěle poslouží levandulový olej, jehož látky efektivně zamezí růstu hub na nohou. Pokud si budete 3x denně na chodidla nanášet několik málo kapek tohoto oleje, zajistíte, že se plíseň neobjeví ani na nehtech, ani na nohách. Pořízení takového oleje je přitom hračka.

Fotografie: Unsplash

Sami si ho nejspíše nevyrobíte, ale koupit ho lze na spoustě míst, a to za relativně dobrou cenu. Stačí zajít do drogérie nebo se můžete inspirovat jinými lidmi, kteří si ho zakoupí na dovolené. Nemusíte přitom ani nikam do Francie, Itálie či na jih Chorvatska, levandulová pole se nacházejí i u nás v Česku. Při několika málo kapkách na den navíc ani nebudete mít takovou spotřebu.

Někdy stačí používat selský rozum

Používání těchto přípravků na zbavení se plísně a její následné doléčení není vůbec potřeba aplikovat, pokud se budete chovat zodpovědně. Základní poučkou je, abyste nenechávali nohy ve vlhku a dbali na to, aby byly v suchém prostředí. Dále je potřeba vašim chodidlům zajistit přísun čerstvého vzduchu, aby mohla „dýchat“. Vše se dá vyřešit kvalitní prodyšnou obuví a bavlněnými ponožkami nebo těmi se stříbrným vláknem.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]