Vzhled nehtů může upozornit na útok vážných nemocí. Při pohledu na ně se občas dělá i špatně

Fotografie: Depositphotos

Nehty mohou vysílat spoustu signálů, kterými se vám snaží říct, že vaše tělo trápí vážná onemocnění. Abnormality v jejich vzhledu tedy rozhodně neignorujte.

Změny barvy, textury nebo tvaru nehtů jsou velmi časté, proto jim lidé nepřikládají příliš důležitosti. Nicméně, i když jsou některé změny často nevinné, někdy se může jednat o signály něčeho vážnějšího. Spousta systémových onemocnění a poruch totiž nejdříve postihuje právě nehty. Proto není radno tyto abnormality ignorovat, říká lékařka Cynthia Cobb.

Jak by měly vypadat zdravé nehty?

Nejdříve je potřeba si říct, jak vlastně zdravé nehty vypadají, abyste mohli určit jakoukoli změnu v jejich vzhledu. Zdravé nehty jsou hladké a mají jednotnou barvu. S přirozeným stárnutím se v nich mohou vyvinout svislé linie nebo se mohou stát trochu křehčími. Tyto změny jsou neškodné a přirozené. Jiné však mohou značit vážné zdravotní problémy.

Tmavě hnědá až černá linka pod nehtem

Pokud nedošlo k žádnému zranění nebo jestliže příčinou nejsou barviva a infekce bakteriemi nebo plísněmi, tmavá linka pod nehtem může značit melanom. Ovlivňuje pigmentaci samotného nehtu a kůži kolem něj. Pokud se skutečně jedná o rakovinu, důležité je zachytit ji včas. V takovém případě se můžete zcela zotavit.

Oddělení nehtu od lůžka

Pokud v určitém okamžiku nehet stoupá a odděluje se od nehtového lůžka, začne bělat. Tento stav se nazývá onycholýza a jeho možnými příčinami jsou mykózy, psoriáza, zranění z agresivní manikúry nebo poranění z prudkého čištění prostoru pod nehtem ostrým předmětem.

Fotografie: Depositphotos

Zarudnutí a otok kolem nehtu

Obvykle jsou zarudnutí a otok kolem nehtu způsobeny infekcí nějakou bakterií, která představuje příčinu zánětu v bočních záhybech nehtu. Infekce může být způsobena paronychiem nebo zarostlým nehtem. Paronychium je častější u těch, kteří neustále vystavují své končetiny vodě a vlhkosti, včetně žen v domácnosti, pracovníků v kuchyni, malých dětí, jež si cucají palec, těch, kteří si koušou nehty atd. Pokud je infekce diagnostikována včas, může být léčena lokálními antibiotiky.

Skvrny připomínající vpichy

Pokud najdete na povrchu nehtů skvrny, jež připomínají vpichy od jehel, mohou být známkou systémového onemocnění, jakým je například psoriáza. Ta v 10 % případů začíná od nehtů. Tyto skvrny jsou také někdy známkou atopické dermatitidy nebo alopecie.

Nehty se žlutým nádechem

Nehty mohou žloutnout z kouření nebo když na ně neustále nanášíte červený lak. Pokud však kromě nažloutlé barvy vykazují zesílení struktury a pomalý růst, příčinou může být něco vážnějšího, jako je onemocnění plic, revmatoidní artritida nebo závažná infekce nehtů. Jakmile žlutou barvu doprovází i zarudnutí, na vině může být rozvoj cukrovky.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]