Celý život si nehty stříháte špatně. S nebezpečnými lidovými postupy riskujete bolestivé následky

Fotografie: Depositphotos

Ostříhat si nehty na nohou zvládne pravděpodobně každý. Pokud to však chcete zvládnout bez případných potíží či zarůstání, zkuste tento tip.

Stříhání nehtů je nedílnou součástí hygieny a zaměřit by se na něj měl každý. Pokud to totiž provádíte špatně, můžete si dle lékaře Williama Morrisona způsobit mnoho problémů, včetně zarůstání nehtu či případné bolesti – v horších případech pak také infekce. Naštěstí však existuje velmi snadný trik, jak se před těmito nepříjemnostmi ochránit, a to pomocí několika zásad. Stačí je všechny začít dodržovat a nic vás nepřekvapí.

Nejlepší způsob, jak si ostříhat nehty

Většina odborníků doporučuje stříhat si nehty na nohou po koupání nebo sprchování, kdy jsou měkčí a snadněji se s nimi pracuje. Obzvláště důležité je to u menších dětí, které jsou více náchylné k zarůstání nehtů a mohou se potýkat s řadou potíží. Nezbytné je pak vybrat správný nástroj, kterým budete stříhat. Ačkoli mnozí lidé používají spíše obyčejné nůžky, co se týče nehtů na nohou, poslouží lépe speciální kleštičky. Ty mají větší sílu.

Kleštičky na nehty jsou také vždy nastaveny tak, aby stříhaly nehet ve správném tvaru a jejich použití je často pohodlnější než u nůžek. Raději si proto zakupte sadu těchto pomocníků a po umytí je vyzkoušejte. Uvidíte, že se s nimi pracuje mnohem snáze a efektivněji. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o tom, co nehty mohou vypovědět o vašem celkovém zdraví.

Zarostlý nehet je zbytečnou překážkou pohodlí. Poradí si s ním i jablečný ocet a mýdlová voda

Nezapomínejte na tyto zásady

Jak také uvádí web Healthline, nehty na nohou by měly být střiženy vždy rovně a podél přirozeného okraje nehtů. Pokud je stříháte příliš krátce, děláte velkou chybu a hrozí vám větší riziko, že zarostou. Podobně tomu je také v případě, že je zastřiháváte příliš dokulata nebo špičatě. Za žádných okolností byste si poté neměli stříhat kůžičku, protože ta chrání nehtovou matrici a její odstranění jen zvyšuje riziko infekce nebo deformací nehtové ploténky.

Nohy s upravenými nehty
Fotografie: Pexels

Nedílnou zásadou je pak také frekvence stříhání nehtů na nohou. Stačí to provádět každých šest až osm týdnů, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby zdravě dorostly a zároveň je bylo možné bez problému zkrátit. Jinak to bude například u sportovců, pro které je často pohodlné stříhat si nehty častěji. Pokud vás trápí jakékoli problémy, včetně zarostlého nehtu, je vždy lepší poradit se o této skutečnosti s odborníkem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]