Vysoké % lidí netuší, co tento detail prozrazuje o způsobilosti masa v obchodě. Muž si ho všiml bohužel až doma

Fotografie: Jen Arrr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Milovník jídla, kuchař Greg Mrvich, na svém YouTube kanálu zveřejnil praktiky některých prodejců masa, jak několik zbytků slepit v jeden kus masa, jenž je k nerozeznání od normálního.

Kanál Ballistic BBQ je na platformě YouTube jedním z nejobsáhlejších v oblasti vaření, rad a tipů týkajících se přípravy pokrmů. Jeho provozovatel Greg Mrvich se nedávno podělil o děsivou zkušenost. Ukazuje, jak slepit maso, aby v konečném výsledku vypadalo jako kvalitní steak. I někteří profesionální kuchaři mají problém rozeznat normální kus od toho slepovaného.

Maso z obchodu ho vyděsilo

Greg sdílí svou zkušenost jako varování pro ostatní, aby si dali pozor, jaké maso si z obchodu mohou přinést. Jedno takové ho po příchodu ze supermarketu doslova vyděsilo. Rozhodl se tedy podívat se na něj blíže. Zůstal stát jako opařený. Za všechno může transglutamináza, takzvané lepidlo na maso, jak Greg uvádí ve svém videu na YouTube.

Bílý prášek má za úkol slepit jednotlivé kusy masa, které v konečném výsledku mají představovat kvalitní steak. Jenže je obtížné rozeznat slepované maso od normální. Zákazníci se tak domnívají, že kupují dobrý kus, čemuž odpovídá i vysoká cena, ale namísto toho si domů přinesou jen zbytky různých mas. V mase navíc probíhá chemická reakce, což rozhodně není nic dobrého pro zdraví, zvláště žaludek.

Tipy, jak ověřit, zda je maso v pořádku

Abyste si byli jistí, zda maso, které chcete použít na přípravu pokrmu, je v pořádku, řiďte se několika základními pravidly. Nejdříve zkontrolujte barvu. Dobré hovězí maso má červenou barvu kvůli oxymyoglobinu, navenek by nemělo být nahnědlé ani našedlé. Podívejte se blíže i na texturu masa. Zdravé hovězí maso by mělo být pevné, lepkavý nebo slizký povrch je špatně, jak uvádí web HealthLine.

Jak je to ve skutečnosti s mytím masa před vařením a pečením? Vysoké % Čechů se dopouští této chyby

Důvěřujte také svému čichu, je to ten nejjednodušší test, jaký můžete provézt. Vůni čerstvého masa téměř nepostřehnete, ale zato zkažené maso se vám ohlásí svým pachem ihned. Bude mít štiplavý a hnilobný zápach. Podívejte se také na datum exspirace na obalu, respektive na označení minimální trvanlivosti. To vám napoví, zdali může být maso již v procesu kažení. Tato pravidla samozřejmě platí pro všechna masa, ačkoli barva je u každého jiná. U kuřecího masa si dejte pozor také na jeho přípravu, nemyjte ho pod tekoucí vodou, jak jsme již varovali na ZdravémStravování.

Na video, jak slepit maso z několika kusů, se můžete podívat níže:

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]