Lázeň z ingredience za 12 Kč zatočí s letitými problémy raz dva. O popraskaných patách nebudete vědět, že existují

Fotografie: Depositphotos

Blahodárné účinky jablečného octa oceňovali lidé již ve starověku. Znal je i známý řecký lékař Hippokrates. Jablečný ocet je zdrojem mnoha živin nezbytných pro lidský organismus.

I když jsou moderní lékárny plné potravinových doplňků na nejrůznější zdravotní problémy, lidé se stále uchylují k domácím přípravkům, když si chtějí zlepšit zdraví. K nim patří také jablečný ocet, jenž má využití nejen v kuchyni při přípravě jídel. Lze ho pravidelně užívat jako lék, a to nejen vnitřně, ale také zevně. Co všechno pomáhá tento ocet léčit? Více prozradila lékařka Adrienne Seitz.

Jak se jablečný ocet vyrábí

Jablečný ocet se vyrábí z pomletých jablek, které se dají zkvasit. Kvasinky fermentují cukry a přeměňují je na alkohol. Dalším krokem je působení bakterií, jež alkohol mění na kyselinu octovou, což je hlavní účinná látka jablečného octa. Ten je z 95 procent složený z vody a zbylá procenta tvoří kyseliny, vitamíny, vláknina, škroby, minerály, enzymy a aminokyseliny.

S čím vším jablečný ocet pomáhá

Jablečný ocet dokáže ředit krev, čistit ledviny, zlepšuje trávení ničením hnilobných bakterií ve střevech a podporuje štěpení tuků, což ocení každý, kdo chce zhubnout. Odstraňuje pálení žáhy a problémy s akné nebo dermatitidou, ničí mykózu a kvasinkovou infekci, pomáhá při dně a artritidě. Je vhodným prostředkem pro předcházení vzniku kardiovaskulárních nemocí. Díky beta-karotenu regeneruje organismus. Je toho tedy poměrně hodně, co všechno umí jablečný ocet zlepšovat.

Co se stane, když bude nohy máčet v jablečném octě

  • Kromě vnitřního užití jablečného octa existuje i možnost ho použít jako obklad nebo lázeň pro nohy. Ty často trpí únavou způsobenou dlouhým stáním či sezením. Podepisuje se to často na vzhledu pat, které bolestivě popraskají. Koupel s jablečným octem chodidla změkčuje a odstraňuje mrtvé kožní buňky, čímž dochází ke zlepšení jejich stavu.
Fotografie: Freepik
  • Nezřídka chodidla nepříjemně zapáchají. Je to způsobeno přemnožením bakterií a plísní, pokud je člověk dlouho v uzavřené neprodyšné obuvi. Jablečný ocet dokáže tyto mikroorganismy účinně ničit a omezovat zápach. Koupel se připravuje z vody, kterou nalijete do lavoru, a ze šálku jablečného octa. Do lázně se namočí chodidla a nechá se 15 minut působit.
  • Kyselina octová pomáhá likvidovat problémy s atletickou nohou, která bývá napadena plísněmi. Zbavuje chodidla i bolestivých puchýřů vzniklých tlakem bot.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]