Pitný režim dětí – Povídání s panem MUDr. Martinem Gregorou

O tom, jak je pitný režim dětí důležitý, se v poslední době hodně mluví i píše. Zdali je opravdu dodržován, však zůstává otázkou. O tom, proč je jeho dodržování, zejména u dětí školního věku tak důležité, jsme si povídali s uznávaným dětským lékařem a autorem populárně naučných knih pro rodiče, panem MUDr. Martinem Gregorou.  

Proč je u dětí pitný režim tak důležitý?

Tekutiny jsou pro lidské tělo nenahraditelné, jelikož zastávají velké množství funkcí: tvoří prostředí pro metabolické děje, brání přehřátí organismu, rozpouští se v nich většina živin, které navíc rozvádí po těle, dodávají tkáním kyslík a další potřebné látky. Zároveň působí příznivě při trávicích procesech a pomáhají z těla odplavovat škodlivé látky

Jaké jsou projevy nedostatečného pitného režimu?

Pokud děti nedodržují dostatečný pitný režim, stejně jako dospělí mohou trpět únavou, bolestmi hlavy, nepozorností, mrzutostí, ale mohou se u nich objevit i zažívací potíže, zácpa nebo nechutenství. V dlouhodobějším horizontu nedodržování dostatečného pitného režimu může dítě dokonce začít trpět závratěmi či vyčerpáním organismu.

Jaké množství tekutin tedy musí dítě vypít, aby nebylo dehydratované?

Doporučené množství tekutin pro děti je 1,5 litru + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy. Aktuální potřebné množství se ale liší podle věku, váhy a dále je nutné přihlédnout k aktuálnímu fyzickému a zdravotnímu stavu dítěte. Zapomenout nesmíme ani na to, jaké je počasí – pokud se pohybuje v horku, musí vypít víc.

Jaké složení by měl mít vyvážený pitný režim?

Základ pitného režimu dětí by měla tvořit voda, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, 100% ovocné a zeleninové šťávy, ovocné, bylinné, zelené nebo slabé černé čaje. Pokud ale dítě netrpí obezitou, má v určitý den nějakou sportovní aktivitu nebo běhá s kamarády venku, není problém zpestřit jeho pitný režim slazenými nápoji. Jako ke všemu se i k pitnému režimu dítěte musí přistupovat hlavně se zdravým rozumem.

Děkujeme panu doktorovi za velmi zajímavý a poučný rozhovor. Doufáme, že všichni rodiče budou dbát těchto rad a dohlédnou na pitný režim svých dětí. 

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]