Evropu sužuje onemocnění, před kterým lékaři už nemohou více varovat

Fotografie: Depositphotos

Když se v blízké rodině britského krále Karla III. objevilo vážné onemocnění kůže, lidé nejen po celé Británii zpozorněli a začali této chorobě věnovat zvýšenou pozornost.

Ve Velké Británii se poslední měsíce strachují lidé před nebezpečným onemocněním, které vás může stát život. Povědomí společnosti o něm se podle serveru Medonet zvedlo až poté, co vážně ovlivnilo zdraví Sarah Ferguson, bývalé manželky bratra krále Karla III. Mnoho odborníků proto dnes varuje před typickými příznaky, kterými se může projevit a kdo by si měl dávat největší pozor.

Nemoc vévodkyně zvýšila povědomí Britů

Lidé v současné době trpí mnoha nemocemi, z nichž některé mohou končit předčasnou smrtí nebo doživotní invaliditou. Mezi jednu z nich patří zejména rakovina kůže, která se právě objevila i u vévodkyně z Yorku. Nejde o první onkologické onemocnění, se kterým se Sarah Ferguson v životě potýká. V roce 2023 jí byla diagnostikována rakovina prsu a podstoupila mastektomii. Právě při rekonstrukčním zákroku se přišlo na melanom.

Jak uvádí serveru BBC, poté co se o nebezpečné nemoci dozvěděla britská společnost, během pouhých 48 hodin bylo uskutečněno přes 13 500 návštěv jedné z webových stránek poskytujících informace o melanomu. Zvýšení povědomí o tomto onemocnění je důležité především proto, že včasný záchyt nemoci zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Problémem u melanomu totiž je, že se může vyskytovat v mnoha různých podobách, takže je dobré brát na vědomí jakékoli změny.

Borelióza představuje velké nebezpečí: Účinná vakcína by tento problémy hravě vyřešila

Typické příznaky rakoviny kůže

Rakovina kůže může mít mnoho podob, ovšem existují příznaky, které jsou pro ni dle lékařky Raechele Cochran Gathers typické téměř v každém případě. Odborníci z nich dokonce připravili zkratku ABCDE:

  • A jako asymetrie, což může být například mateřské znaménko, které je na jedné straně mnohem větší.
  • B pro anglické border – nepravidelné, natržené či vyvýšené okraje mateřského znaménka.
  • C pro change in color – značí změnu barvy znaménka na pokožce, a to zejména dočerna nebo dočervena, přičemž barva může být i různorodá.
  • D pro diameter – velikost, protože každé znaménko větší než 0,5 cm by mělo být co nejrychleji konzultováno s odborníkem.
  • E jako evoluce, tedy progresivní změny probíhající v mateřském znaménku a jeho případná bolest.
piha
Fotografie: Freepik

V případě výskytu podezření na výskyt neobvyklého znaménka je důležité navštívit odborníka. Důležitou roli v prevenci hraje ostatně i pravidelná návštěva kožního lékaře, který vaše znaménka prohlédne dermatoskopem. Zdravotní pojišťovny na toto vyšetření obvykle myslí v rámci svých příspěvků. Riziko onemocnění lze snížit používáním opalovacích krémů při dlouhém pobytu na slunci a používáním správných prostředků pro péči o pokožku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]