Pečujte o zdraví svého srdce správně. Díky konzumaci těchto potravin bude zdravé a silné

Fotografie: Freepik

Srdce – sval velikosti pěsti, který nás udržuje při životě. Víte, jaké potraviny podpoří jeho činnost a zároveň prospějí celému vašemu tělu? Jako milý bonus rozhodně potěší vaše chuťové pohárky.

Každý ví, že srdce je orgán, bez kterého bychom nepřežili. Málokdo mu ale věnuje takovou pozornost, jakou by si zasloužilo. Tučné jídlo, stres, nedostatek spánku a další z řady nezdravých návyků tento důležitý orgán nadměrně zatěžují. Čím tedy vyvážit tyto škodlivé faktory, pokud je nemožné je eliminovat? Zdravou stravou a aktivním pohybem. Dnes vám představíme potraviny, na kterých si pochutnáte a jejich konzumací uděláte něco pro své zdraví.

Fotografie: Freepik

Hlavní chod i malá svačinka

Z potravin prospěšných vašemu srdci můžete klidně sestavit celodenní jídelníček. Najdete zde potraviny vhodné k obědu i jako malou svačinku před večeří. Nezapomínejme na oblíbené uzobávání u televize, kdy však vyměníte tučné chipsy za zdravá semínka či oříšky. Tyto super potraviny obsahují vysoké množství omega 3 mastných kyselin, vlákniny a navíc pozitivně regulují cholesterol v krvi, čímž snižují riziko ucpání krevních cév a tepen.

Stejný účinek mají i ryby, které by měly být zařazovány do jídelníčku ideálně dvakrát týdně. Omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a celkově pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém. Bohatým zdrojem je například makrela, losos, pstruh, tuňák a sardinky.

Fotografie: Freepik

Pokud přemýšlíte, jakou zvolit k rybě přílohu, ideální jsou brambory nebo fazole a dále dušená zelenina. Špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest a cuketa obsahují velké množství draslíku, vitamínu C, hořčíku, vlákniny a hlavně kyseliny listové, která je doporučována především těhotným ženám, protože rapidně snižuje riziko vzniku srdečních vad plodu.

Raději byste mlsali? Není problém

Pokud vás často honí mlsná, je dobré nahradit nezdravé cukrovinky ovocem. To sice také obsahuje větší množství cukru, ale je v těle uvolňován pomaleji než klasický cukr přidávaný do sladkostí (z těch je zdraví prospěšná pouze hořká čokoláda s více než 60 procentním obsahem kakaa).  Z ovoce jsou vhodné citrusy, které obsahují hodně vitamínu C, což je silný antioxidant, dále pak jablka, která snižují krevní tlak a působí jako prevence proti náhlé mozkové příhodě.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]