Špinavé ložní prádlo: Možná spíte s nezvanými hosty, aniž byste o tom věděli

Fotografie: Depositphotos

Říká se, že čistota je půl zdraví. A má to něco do sebe. V čistotě je třeba udržovat nejen svoje tělo, ale také své obydlí, oblečení a hlavně ložní prádlo. Jinak riskujeme, že se objeví nejrůznější problémy.

Jak je příjemné se natáhnout do čerstvě povlečené postele. Ta vůně, která z ní vychází, dokáže krásně uspávat. Horší je to již po několika dnech spánku v ložním prádle. Svěží vůně je ta tam a povlaky se pomalu plní zbytky odumřelé pokožky, slinami, srstí zvířat (pokud s vámi v posteli spávají) a potem. Pokud byste je dali pod mikroskop, uvidíte v něm čilý život nejrůznějších roztočů, kteří na všem zmíněném hodují, říká lékařka Alana Biggers.

Jak často měnit ložní prádlo

Bývá zaběhlým pravidlem, že se ložní prádlo mění přibližně jednou za tři týdny. Pro někoho to může být příliš často, pro jiné nikoliv. Pokud trpíte alergiemi, je vhodné prát ložní prádlo klidně i jednou týdně. Zbavíte ho nečistot, spor plísní a roztočů, které jsou zdrojem alergie. Kromě toho se roztoči živí odumřelou pokožkou, tak proč jim ji do sytosti dopřát? Raději je nechte vyhladovět a ložní prádlo perte častěji.

Co byste v posteli neměli dělat

Postel je určená zejména pro spaní. Proto byste v ní neměli jíst, aby nebyla plná drobků. Zapomeňte na to, že byste si do postele lehli v oblečení, ve kterém jste se vrátili ze zaměstnání či z posilovny. Není také dobré si mazat obličej krémem těsně před tím, než si do postele lehnete. Měli byste mu ponechat prostor na vsáknutí do pokožky. Jinak totiž krém vsákne spíše do polštáře.

Nezapomeňte čistit i přikrývky

Kromě ložního povlečení, které je třeba udržovat v čistotě, si péči zaslouží i polštáře a přikrývky. A je jedno, jestli jsou z dutého vlákna nebo z peří. Obojí lze také čistit, respektive vyprat v pračce. Nezapomeňte, že v nich trávíte denně tolik hodin po mnoho let. Kvůli tomu jsou pak častým zdrojem plísní i hub.

Fotografie: Pixabay

Pozor na akné nebo chřipku

Pokud trpíte na akné, je třeba ložní povlečení prát i několikrát za týden. Odumřelé kožní buňky, bakterie a špína totiž pak ucpávají póry, což vede ke zhoršení projevu tohoto kožního onemocnění. Když jste prodělali chřipku či jinou infekční nemoc, měli byste ložní prádlo také ihned po vyléčení vyprat. Chřipkové viry sice přežívají na povrchu jen okolo čtvrt hodiny, ale jiné choroboplodné zárodky vydrží i déle.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]