Paralýza obličeje má své typické projevy. Patří mezi ně i spadlá ústa a problémy s řečí

Fotografie: Depositphotos

Paralýza obličeje může způsobit ztrátu kontroly nad mimickými svaly a ovlivnit každodenní aktivity, jako je mluvení, polykání a další pohyby obličejovými svaly.

Paralýza obličeje, známá také jako Bellova obrna, je stav, jenž může mít zásadní dopad na každodenní život postižené osoby. Je často způsoben infekcí, traumatem nebo nádory, které ovlivňují nervy v obličeji, uvádí lékařka Nancy Hammond. Příznaky paralýzy obličeje mohou zahrnovat ztrátu kontroly nad mimickými svaly, necitlivost a potíže s mluvením a polykáním. Léčba závisí na příčině a závažnosti stavu a může zahrnovat užívání léků, fyzikální terapii a v některých případech i chirurgický zákrok.

Příznaky paralýzy obličeje

Příznaky paralýzy obličeje se mohou lišit v závislosti na závažnosti stavu a příčině. Jedním z hlavních příznaků paralýzy obličeje je neschopnost pohybovat svaly na jedné straně obličeje, uvádí web Healthline. To může zahrnovat neschopnost zavřít oko, úplné nebo částečné spadnutí úhlu úst na postižené straně a neschopnost nasát tváře.

Někteří lidé mohou pocítit znecitlivění nebo necitlivost na postižené straně obličeje, zmiňují odborníci. Paralýza obličeje může také ovlivnit schopnost mluvit a polykat, což může mít vliv na každodenní aktivity, jako je jídlo a komunikace. Někteří lidé mohou pociťovat bolest v obličeji, která může být způsobena napětím nebo narušením nervových drah.

migréna hlava
Fotografie: Freepik

Příčiny paralýzy obličeje

Nejčastější příčinou paralýzy obličeje je infekce viry herpes simplex, o čemž jsme v minulosti psali na webu ZdravéStravování. To také může být příčinou onemocnění známého jako Bellova obrna. Tento virus napadá nervy obličeje a způsobuje zánět, což má za následek paralýzu. Poranění hlavy, zejména zranění obličeje nebo ucha, může poškodit nervy a způsobit paralýzu obličeje.

Viditelná redukce vrásek bez drastických zákroků. Poradí si s nimi i aloe vera a masáž

Nádory v oblasti mozku nebo obličeje mohou také způsobit tlak na nervy a vést k paralýze. V některých případech může být paralýza obličeje způsobena genetickými faktory, které ovlivňují vývoj nervového systému, uvádí dánská studie.

Léčba a management

Léčba paralýzy obličeje závisí na příčině a závažnosti stavu. V některých případech může být podle vědecké studie publikované v BMC Neurology použití kortikosteroidů nebo antivirových léků účinné k ovlivnění zánětu a zkrácení doby zotavení. Fyzikální terapie a cvičení obličejových svalů mohou také pomoci obnovit funkci svalů a minimalizovat dlouhodobé následky. V případě závažných případů může být dle korejských vědců chirurgický zákrok nezbytný k opravě poškozených nervů nebo odstranění tlaku na nervy způsobený nádory.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]