Drtivá většina Čechů netuší, že tyto potraviny běžně obsahují nebezpečné parazity. Vyvarujte se těmto chybám

Fotografie: Depositphotos

Tři naprosto běžné potraviny, které jsme si jako lidé tolik oblíbili, mohou obsahovat nebezpečné parazity. Tyto potvůrky se mohou dostat až do našeho mozku. 

Každý z nás má své oblíbené pochoutky, které si rád dopřeje. Jsou to naše svačiny, obědy a občas i rychlý snack. Jenže co kdybychom vám řekli, že za některými z těchto dobrot může být skrytý temný nepřítel? Neurovědec Robert Love nás na svém TikTokovém účtu varuje před třemi potravinami, které by mohly obsahovat parazity, jež se mohou dostat až do našeho mozku.

Vepřové maso: zrádné zdroje živočišných bílkovin

Vepřové maso je pro mnohé z nás chutnou součástí jídelníčku. Je však třeba si dávat pozor, protože toto maso je jedním z nejpravděpodobnějších zdrojů živočišných bílkovin, které mohou obsahovat parazity, například vepřovou tasemnici, zvanou také Taenia Solium, jež může infikovat lidi konzumací nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa pocházejícího z prasat nakažených tímto parazitem, což může vést k onemocnění známému jako taeniáza.

Druhým způsobem je kontakt s výkaly nakažených prasat nebo člověka, které mohou obsahovat larvální formu parazita. Tato larvální fáze se může následně šířit do různých tkání v těle. V případě, že larva pronikne do nervového systému, včetně mozku, může vyvolat onemocnění zvané neurocysticerkóza.

@robertwblove Avoid These Three Foods… because they can contain parasites that can cross into your brain. #parasites #brainparasites #brain #alzheimers #memory #sushi #salmon #pork #bbq #robertlove #robertwblove ♬ original sound – Robert Love

Neurovědec Robert Love nám radí, abychom znali původ našeho vepřového masa a zajišťovali, že je správně uvařeno, nebo dokonce zvážili možnost jeho vynechání z jídelníčku. „Takže pokud se chystáte jíst vepřové, chtějte znát farmáře, nebo ho musíte opravdu dobře uvařit. Nebo bych se vepřovému prostě úplně vyhnul,” varuje Love.

Skryté nebezpečí v našich talířích

Losos je často považován za zdravou volbu. Ovšem pozor na chovného lososa. Love nám připomíná, že losos chovaný na farmách může obsahovat parazity, na rozdíl od lososa chovaného ve volné přírodě, který je pro nás zdravější. Opět i v tomto případě je důležité znát původ lososa, abychom minimalizovali riziko vstupu parazitů do našeho těla.

Delikatesa s potenciálním rizikem

Pro milovníky sushi je tato zpráva možná šokující. I když se sushi zdá být lehkou a chutnou volbou, výzkumy ukazují, že častá konzumace může zvýšit riziko infekce parazity. Love nás upozorňuje, že až 30 % lidí, kteří jedí sushi častěji, může mít parazita v těle. Je důležité být obezřetný a zvážit rizika spojená s touto oblíbenou delikatesou.

Z pozření vepřového masa dostal ukrutné křeče. Odborníci varují před těmito produkty

Minimalizujte rizika

O tom, jak se paraziti projevují a co vše mohou způsobit, jsme vás v minulosti informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.eu. Důležité je znát původ potravin, správně je upravit a dbát na svou výživu. Každý má své stravovací preference, ať už jde o vepřové maso, lososa nebo sushi. Ale s dostatečným povědomím a opatrností můžeme minimalizovat rizika spojená s konzumací těchto potravin. A pokud jde o to, jak si vyčistit parazitický mozek, tak to je na dlouhý rozhovor s lékařem.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]