Chlapec skončil v nemocnici kvůli chybě, kterou mnozí podceňují. Konzumace třešní s sebou nese riziko

Fotografie: Depositphotos

Čtrnáctiletý chlapec skončil v nemocnici poté, co se otrávil peckami z třešní. Tento incident upozornil na nebezpečí, které může skrývat ovoce.

Ovoce, jako jsou třešně, meruňky nebo švestky, patří mezi oblíbené pochoutky v mnoha domácnostech. Avšak málokdo si uvědomuje, že uvnitř těchto plodů se skrývá potenciální nebezpečí. Pecky těchto ovocných plodů obsahují jedovatá jádra, která mohou způsobit vážné zdravotní problémy, pokud jsou požita. Nedávno web Poison přinesl zprávu o případu čtrnáctiletého chlapce, který se vážně otrávil po požití třešňových pecek, což poukazuje na důležitost obezřetnosti při konzumaci tohoto oblíbeného ovoce.

Nebezpečí skryté v peckách

Ovoce jako třešně, meruňky a švestky je mezi lidmi velmi oblíbené, avšak jen málokdo si uvědomuje, jaké nebezpečí mohou skrývat jejich pecky. Tyto pecky obsahují látku zvanou amygdalin, která se při rozžvýkání nebo rozdrcení pecek uvolňuje a přeměňuje se v těle na kyanid, prudký jed, jak dokládají i odborné studie.

Případ otravy třešňovými peckami

Čtrnáctiletý chlapec si připravil smoothie z deseti celých třešní včetně pecek, které rozemlel v mixéru. Několik hodin po konzumaci nápoje se začal cítit velmi špatně – trpěl bolestmi hlavy, pocením, třesem a nevolností. Skončil na pohotovosti a potíže vymizely až po 19 hodinách. Tento případ ukazuje, jak rychle a závažně může amygdalin působit, když se přemění na kyanid.

třešně ovoce
Fotografie: Freepik

Amygdalin v různých peckovinách

Amygdalin se nachází nejen v třešních, ale také v meruňkách, švestkách, broskvích, jablkách, mangu a nektarinkách. Množství této látky se může lišit mezi různými druhy ovoce i mezi jednotlivými plody téhož druhu. Jak uvádí např. studie z roku 2014, rozdíly v obsahu amygdalinu mohou být značné, což zvyšuje riziko otravy při konzumaci pecek těchto plodů.

Česko sužuje nebezpečná nemoc, kterou podceňuje drtivá většina lidí. Tyto příznaky by měl znát každý

Varování odborníků

Web Národní zdravotnický informační portál (NZIP) také varuje před konzumací pecek z dalších peckovic, např. meruněk. Tato varování by měla být brána vážně, aby se předešlo dalším podobným incidentům a ochránilo se zdraví spotřebitelů. Na našem webu ZdravéStravování jsme vás v minulosti informovali také o tom, jaké chyby při přípravě jídla vás mohou stát nepříjemné zdravotní komplikace a otravy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]