5 typů zvracení a nevolnosti, které si na 100 % zaslouží pozornost a ošetření lékařem

Fotografie: Depositphotos

Ke zdravotním problémům, o které opravdu nikdo nestojí, patří také nevolnost a zvracení. Někdy jsou signálem snězení špatného jídla, jindy mohou značit i vážnější onemocnění.

Určitě jste někdy ve svém životě zažili, že jste snědli nějaké jídlo a zanedlouho po něm se váš žaludek ocitl jako na vodě, objevilo se zvracení a nevolnost. Není to právě příjemná situace, zvláště když se nacházíte mimo domov. Co za těmito potížemi může vězet? Někdy je třeba dokonce vyhledat i lékaře. Více prozradila doktorka Carissou Stephens.

Otrava jídlem

Jakmile se po jídle znenadání objeví problémy s nevolností a zvracením, nejčastěji za tím je přítomnost nežádoucích bakterií v trávicím traktu. Jedná se o tzv. otravu z jídla, které bylo pravděpodobně znehodnocené toxiny. Mohlo být třeba nedostatečně tepelně upravené, špatně skladované nebo ohřívané. Otrava z jídla obvykle není závažným stavem a sama odezní do dvou dnů.

Pozor na otravu houbami

Něco jiného je, když se vám udělá špatně po konzumaci pokrmu z hub. Může to znamenat, že vám prostě houby nesedly a těžko je trávíte. Horší je to ale v případě, že jste snědli jedované nebo nepoživatelné houby. Pak je nutné navštívit lékaře, nechat si vypumpovat žaludek a věřit, že se vše v dobré obrátí. Nebezpečná je zejména otrava smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou.

Zvracení a nevolnosti v těhotenství

Těhotenství je sice krásný, ale opravdu jiný stav. Nastávající maminky si ho mohou užívat, ale také trpět silnými nevolnostmi a zvracením. Jestliže trvají dlouho a žena v sobě neudrží žádné jídlo ani tekutinu, je nutné zdravotní stav konzultovat s ženským lékařem. Může se jedna o život ohrožující situaci.

Fotografie: Pixabay

Nevolnost a bolest na hrudi

Je vám špatně, necítíte se dobře, máte nutkání na zvracení a přitom vás bolí na hrudi. Pak to může značit i přicházející infarkt myokardu. Většinou se ještě dostaví bolest, jež vystřeluje do levé paže nebo do krku. Ani v tomto případě se nevyplatí čekat na to, až se situace zlepší.

Nevolnosti po poranění hlavy

Na pozoru je vhodné být, když jste utrpěli zranění hlavy. Na první pohled nemusí být patrné, že jste si poškodili i mozek. Ale takový otřes mozku se nevolnostmi a zvracením projevuje. Z obyčejné modřiny na čele se tak může vyklubat závažné zranění, které vyžaduje odborný zásah lékaře v nemocnici.

Zdroj: Healthline, Healthline