Tyto časté lidové chyby při přípravě jídla vedou v 9 z 10 případů k otravě. Každý Čech se jim musí vyhnout

Fotografie: Sakurai Midori / Creative Commons / Attribution 3.0

Otrava jídlem je častý zdravotní problém, který vzniká neopatrnou manipulací s potravinami či častými chybami při přípravě různých pokrmů. Pozor si dejte i na domácí mazlíčky.

Otrava jídlem není tak neobvyklá, jak se může zdát. Může vás postihnout, i když dodržujete základní hygienická pravidla při přípravě pokrmů. Naštěstí se však nejedná o život ohrožující stav, zpravidla pocítíte jen několik příznaků, které po krátkém čase odezní. Přesto je ale dobré vědět, jaké symptomy otravu doprovázejí a na jaké nejčastější chyby si dát pozor, abyste tomuto nepříjemnému stavu předešli.

Onemocnění z konzumace kontaminovaných potravin

Jak uvádí web HealthLine, otrava jídlem je následkem konzumace bakteriemi kontaminovaných potravin, starého, zkaženého jídla nebo toxického pokrmu. Ačkoli otrava jídlem zpravidla neohrožuje váš život, někdy jsou příznaky tak silné, že je nutná hospitalizace v nemocnici. Pokud se stanete obětí otravy, pocítíte následující příznaky:

  • křeče v břiše
  • nevolnost nebo zvracení
  • průjem
  • snížená chuť k jídlu
  • celková slabost z nedostatku energie
  • bolest hlavy

V případě průjmu, který trvá déle než tři dny, horečky vyšší než 39 stupňů, špatného vidění, dehydratace, krve v moči nebo potíží s mluvením ihned vyhledejte pomoc lékaře.

Základní chyby při přípravě a skladování potravin

Možná si před každým jídlem pečlivě umýváte ruce, ale to vás od otravy jídlem nezachrání. Je potřeba myslet na více základních chyb, jak uvádí server Fumara, kterých se lidé při přípravě a skladování jídla dopouštějí. Když vezmete v úvahu úplný základ, tak pamatujte na to, že kontaminované potraviny by měly být patrné už podle zraku, čichu nebo chuti. Nemusí tak tomu ale být vždy. Proto je potřeba dávat pozor na další příčiny, například domácí mazlíčky.

Zdánlivě zdravé potraviny mohou být pro člověka nebezpečné aneb Jak mohou špatně zavařené potraviny nebo ty v konzervách ohrozit zdraví

syrové maso
Fotografie: Pixabay

Přestože svého pejska nebo kočičku považujete za plnohodnotného člena rodiny, pořád je třeba myslet na to, že se jedná o zvíře. Zkrátka a dobře je nikdy nepouštějte do kuchyně. Snažte se zamezit tomu mít je u nohou, když vaříte, neházejte jim zbytky ani je nenechávejte skákat na stůl, jíst z jednoho talíře nebo stejným příborem.

Ačkoli se to zdá jako holý nesmysl, nemyjte syrové kuřecí maso. Většina bakterií bude zabita při tepelné úpravě. Mytím však hrozí kontaminace okolních povrchů. Myslete také na to, že je potřeba oddělit syrové potraviny od hotových jídel. I při minimálním kontaktu hrozí, že syrové maso nakazí již vařené jídlo připravené ke spotřebě. O původcích otravy jídlem si také můžete přečíst na našem webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]