Oblíbená letní klasika jménem vodní meloun: Osvěží a zároveň zlepší zdraví srdce a svalů

Fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / Attribution 3.0 us

Meloun je dobrým zdrojem antioxidantů a živin. Kromě podpory hydratace může také podporovat mnoho aspektů zdraví a předcházet některým zdravotním potížím.

Meloun je osvěžující a oblíbený letní ovocný poklad, který je v období horkých dní nezbytnou součástí mnoha jídelníčků. Tato šťavnatá a sladká plodina není pouze lahodná, ale také nabízí řadu zdravotních přínosů. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, jež podporují správnou funkci vašeho těla. Připravte se na osvěžující a lahodnou cestu k lepšímu zdraví s touto výživovou bombou zvanou meloun, říká doktorka Amy Richter.

Pomáhá udržet hydrataci

Meloun obsahuje 92 % vody, což z něj činí skvělou volbu pro každodenní příjem vody. Kromě toho má tento meloun díky vysokému obsahu vody nízkou kalorickou hustotu – jinými slovy, na svou celkovou hmotnost má velmi málo kalorií. Konzumace potravin s nízkou kalorickou hustotou, jako je například meloun, může napomáhat regulaci hmotnosti tím, že si déle udržíte pocit sytosti.

Je plný živin a prospěšných látek

Meloun obsahuje řadu živin, včetně draslíku, hořčíku a vitamínů A a C. Má také relativně nízký obsah kalorií, v jednom šálku (152 gramů) jich je jen 46. Meloun je také bohatým zdrojem citrulinu, aminokyseliny, která může zlepšovat výkon při cvičení. Navíc se může pochlubit antioxidanty, včetně vitamínu C, karotenoidů, lykopenu a cucurbitacinu E.

Může zlepšit zdraví srdce

Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Stojí za zmínku, že faktory životního stylu, jako je strava, mohou snížit riziko infarktu a mrtvice tím, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Meloun také obsahuje citrulin, aminokyselinu, která může zvyšovat hladinu oxidu dusnatého v těle. Oxid dusnatý pomáhá rozšiřovat cévy, což snižuje krevní tlak. Mezi další srdci prospěšné vitamíny a minerály obsažené v melounu patří hořčík, draslík a vitamíny A, B6 a C.

Může pomáhat předcházet makulární degeneraci

Sloučenina melounu lykopen může být prospěšná pro vaše oči. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je častý oční problém, který může u starších lidí způsobit slepotu. Lykopen jako antioxidant a protizánětlivá sloučenina může pomáhat předcházet a potlačovat AMD.

Může zmírnit bolestivost svalů

Citrulin, aminokyselina obsažená v melounu, může zlepšit výkon při cvičení a snížit bolestivost svalů. Mnoha sportovcům se podává obyčejná melounová šťáva, melounová šťáva smíchaná s citrulinem nebo kontrolní nápoj. Oba melounové nápoje vedou k menší bolestivosti svalů a rychlejšímu zotavení srdeční frekvence.

melouny
Fotografie: Freepik

Může zlepšovat trávení

Meloun obsahuje velké množství vody a malé množství vlákniny, jež jsou nezbytné pro zdravé trávení. Vláknina pomáhá udržovat pravidelnost střev, zatímco voda účinněji posouvá odpadní látky trávicím traktem. Obsah vlákniny a vody v melounu může podpořit zdraví vašeho trávicího traktu tím, že podporuje pravidelnou stolici.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]